Tähelepanu Start!

6.12.2023 a.toimus Võru Maakonna Tähelepanu Start! võistlussarja I etapp.

Võistkond saavutas väikeste koolide arvestuses I koha. Esikoha säilitamiseks tuleb võistelda hästi ka märtsikuus toimuvas finaalis.

Võistkonda kuulusid: Jako Kelt, Tauri Lapina, Mark Luukas, Lisann Mägi, Eliise Schenk, Anette Pirnpuu, Stefan Jõõger, Martin Mattis, Robin Niilo, Anne-Liina Kolats,Triin Tuul, Jette Konts, Kätriin Karoliine Kindsiveer, Annaliisa Pisarenko, Renek Hõrak, Robin Kuus, Hugo Park, Eliise Marii- Mikson, Karmen Käär, Grettel Raudkett, Robin Leius, ja Martin Timmi.

Palju õnne! 

NUPUTA piirkondlik voor

30.11.2023 toimus piirkondlik NUPUTA võistlus. Matemaatikaalaseid teadmisi panid proovile 5.-6. klasside neljaliikmelised võistkonnad (kokku 22) ja 7. klasside kolmeliikmelised võistkonnad (kokku 12).   


Meie kooli 5.-6. klassi võistkonda kuulusid Tuuli Jõgeva, Karmen Käär, Liis Kärbla ja Kaspar Jaaska ning 7. klassi võistkonda kuulusid Roland Käär, Kerdo Murde ja Laura Potter.

Meie kooli mõlemad võistkonnad saavutasid väga tubli III koha.


Õpilasi juhendasid õpetajad Ülle Noppel ja Anneli Tambets

JÕULUAEG KOOLIS ON ALANUD ❄️❄️❄️

🎅Tänasel, traditsioonilisel advendihommikul tantsisid sisehoovis päkapikud, süütasime küünlad, mille õpilasesindus klassidele koos heade soovidega üle andis ja sõime piparkooki. Jõuluvalgus klassides loob hubast meeleolu kogu detsembrikuu vältel.

Täna saab alguse ka klasside kaunistamise nädal.

Ilusat jõuluootust kogu kooliperele!

Vaata ka liikumisaasta advendikalendrit!

8. klassi KIK-i õppeprogramm Räpina Aianduskoolis

8. klassi õpilased võtsid 5. detsembril 2023 suuna Räpina Aianduskooli, kus osalesid KIK-i õppeprogrammist "Mikromatk õite ja viljade maailma". See haarav väljasõit oli tihedalt seotud bioloogia teemaga "Õis ja vili". Praktiline tegevus on alati parim viis teemade mõistmiseks ning õpilastel avanes suurepärane võimalus uurida binokulaari abil mitmesuguseid õisi, süveneda õite struktuuri ning laiendada oma teadmisi taimede paljunemisest.

Viljade ja seemnete töölehe täitmisel toetasid õpilasi lauad, kus oli esindatud erinevad viljad, seemned ja taimede pildid. Õpilaste ülesandeks oli määratleda erinevaid viljatüüpe: mari, kaun, õunvili, kupar, kõdrake, seemnis, teris, kukkurvili, pähklike, pähkel ja luuvili. Lisaks oli võimalus puhastada mõningaid vilju, et sealt seemneid kätte saada. Õppeprogrammi lõpus anti igale osalejale kaasa üks vili, mida kohe nautida - mõnus kodumaine õun.

Lisaks said õpilased boonusena võimaluse tutvuda koolimaja ja õppekasvuhoonega, kus avanes võimalus külastada lillekasvatusruumi, maastikuehituse halli ja muid ruume. Samuti anti ülevaade erialadest, mida aianduskoolis õppida saab – aednik, florist, keskkonnaspetsialist, maastikuehitaja ja tekstiilikäsitööline. 

Räpina Aianduskooli külastus oli haarav ja hariv, avardades õpilaste arusaama taimede bioloogiast. 

Õppekäiku toetas Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK).

TV 10 olümpiastarti

2.12.2023 toimus Võrus üleriigilise võistlussarja "TV 10 olümpiastarti" 53. hooaja esimene etapp. Kavas oli 60 m jooks kõikidele vanustele. Lisaks võistlesid veel TN ja PN kõrgushüppes, TV kuulitõukes ja PV teivashüppes.  Võistkonda kuulusid Kätriin-Karoliine Kindsiveer, Annaliisa Pisarenko, Käroli Udras, Liis Kärbla, Ketter Kasuk, Laura Jõõger, Martin Timmi, Robin Kuus, Kennet Laidoner, Kristover Kindsiveer, Romek Niilo ja Ott Keerutaja. Võistlesime võimetekohaselt ja stabiilselt. Hetkel oleme väikeste koolide arvestuses teisel kohal. Vahe esimese kohaga on 49 punkti, kolmas koht on meist taga 41 punktiga. Järgmine etapp on 27.01.2024 Tallinnas järgmiste aladega. Tubli harjutamise ja hea õnne korral on võimalik saavutada ka esimene koht!

Palju õnne võistkonnale ja head harjutamist ülejäänud hooajaks!

Sirje ja Margus

KÄES ON PÄKAPIKUAEG...

Täna juhtus koolimajas midagi!

Meile saabus pakk Põhjapooluselt, kus oli tervitus jõuluvanalt ja päkapikk Cookie. Selline päkapikk on üks Ameerika jõulutraditsioone ja uurimistöö näitab, et nad on saadetud valvama, mida lapsed teevad. Igal öösel käivad nad Põhjapoolusel, et edastada nähtut-kuuldut. Täna oli ta ühes inglise keele klassiruumis.

Ei tea, kuhu ta edasi liigub?

Hoidkem esmaspäeval silmad lahti!

HARIDUSFESTIL

Reedel, 24. novembril 2023 Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses toimunud Võrumaa HaridusFestil tutvustasime Parksepa Keskkooli meie tulevastele gümnasistidele.

Meeskonda kuulusid Brent Piigli, Alina Nagibina, Claudia Mokrik, õpetaja Andres Breidaks, huvijuht Airi Pütsep ja direktor Aigi Sikkal.

Fotod Airi Pütsep ja Marta Kaiv

Projekt "Peakokad koolis“

Parksepa Keskkooli 8. klassi õpilased osalesid 22. novembril 2023 projektis "Peakokad koolis". Projekt on Eesti Peakokkade Ühenduse ja Maaeluministeeriumi koostöös sündinud projekt, mille käigus Eesti peakokad külastavad põhikoole kõikjal Eestis.

Peakokad viivad läbi kokandustunde 6.9. klassi õpilastele ja kokkavad koos lastega ning tutvustavad toiduvalmistamise põhitõdesid. Projekti eesmärk on koolitada noori inimesi selleks, et kokkamine oleks lihtne, maitsev ja hea.

Õpilased vaatasid enne toiduvalmistamist projekti käigus valminud lühifilmi “Eesti toidu lugu 19. sajandist kuni tänapäevani” ja videoklippi "Toiduohutuse viis võtit" ehk “Köögis ohutult ja teadlikult”.

Meie kooli õpilaste kokkamist juhendas Tallinna Teeninduskooli peakokk Veronika Eesmann. Koos õpilastega valmis kõrvitsapüreesupp, kerge kana-värskekapsahautis ja kummelimaitseline panna cotta marjadega. 

Fotod Mariina Kõrs 

VÕRU VALLA SÄDEINIMESED

AASTA EDUKAS ESINEJA 2023

Eilsel rõõmsal reedel, 24. novembril 2023 tunnustas Võru vald oma sädeinimesi.

Parksepa Keskkool võib uhke olla, et AASTA EDUKA ESINEJA tiitel tuli meie kooli noorteansamblile KROKS!

Rõõmustame koos Laura, Braiani, Oti ja Rasmusega - see tähendab Kroksiga ja õpetaja ENDLA KERSMANIGA, kes on noorte juhendaja!

SIIRAS ja SUUR TÄNU märkajatele!

Kohtume Kroksiga laval!

PALJU- PALJU ÕNNE!!!

📷 Airi Pütsep

KADRISANDID

Reedel, 24. novembril 2023 liikusid koolimajas ringi kadrisandid, kes laulsid, tantsisid, küsisid mõistatusi, uurisid lugemisoskust. Nagu korralikule sandile kombeks, sooviti karja- ja viljaõnne ning peretütrele rikkaid kosilasi. Kui kadrisandike vihjas oma jutuga, et soovib karaskit, vorsti- või lihatükikest, siis andideks saadi juur- ja puuvilju, kommi ning küpsiseid.

Kõik 1. klassi kadrisandid olid rõõmsad saadud andide üle.

Lisaks Parksepa koolile käisid sandid ka Parksepa lasteaias.

SUUR TÄNU kadriema Enele, kes väikesed kadrikesed rea peale sättis!

📷 Raina Karu

"TV 10 olümpiastarti"

23.11.2023 toimunud võistlussarja "TV 10 olümpiastarti" Võru- ja Põlvamaa I etapil olid meie kooli parimad  Annaliisa Pisarenko TN 60 m II, Robin Kuus PN kõrgushüppes II ja 60 m II, Kristover Kindsiveer PV teivashüppes II, Romek Niilo PV teivashüppes III, Ott Keerutaja PV 60 m III, Laura Jõõger TV kuul 4. ja TV 60 m 4.

Järgmisena võistleme "TV 10 olümpiastarti" üleriigilisel etapil 2.12.2023 Võrus. Võistkonna täpne koosseis selgub järgmise nädala alguses.

Võistluste protokoll ja pildid.

Jäätmetekke vähendamise nädal

20.26. novembril 2023 toimub üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal, mille raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ja ressursse mõistlikult kasutama. Tänavu on teemaks "pakend". Sellega seoses said 4. 7. klassi õpilased 20. novembril osaleda Keskkonnaameti aktiivõppeprogrammis "Jäätmed ringlusesse!", mida juhtis Keskkonnaameti keskkonnateadlikkuse spetsialist Helen Kivisild. Töötoas tutvustati õpilastele ringmajanduse põhimõtet ja rõhutati, et prügilasse ladestamine tähendab materjali raiskamist ning see pole soovitatav viis prügiga ümber käimiseks. Lisaks räägiti jäätmete põletamisest, materjalide ringlusse võtust, jäätmete liigiti kogumisest ja sellest, et kõige keskkonnasõbralikum on muuta tarbimiskäitumist ning vähendada jäätmeid. Õpilased tegutsesid ka ise - laual oli suur kast prügiga, mille nad pidid sorteerima seitsmesse konteinerisse. Kui midagi läks valesti, siis arutleti selle üle koos. Lapsed nägid ka humoorikas võtmes koostatud õppevideoid, mis kujutasid plastpudeli teekonda spordiriiete valmistamiseni ja plekkpurgi teekonda autotööstusesse. 

Sel nädalal on koolimaja seintel ka plakatid ringmajanduse ja prügi sorteerimise kohta ning QR-koodid, mis juhatavad prügi sorteerimise mängudeni.

Parksepa Keskkooli TEADUSPÄEV 7.9. klassi õpilastele 

Novembrikuus tähistatakse ülemaailmset teaduspäeva ja sellega seoses toimus

14. novembril 2023 Parksepa Keskkoolis põhikooli kolmandale kooliastmele teistmoodi koolipäev kui muidu. 

Moodustati 12 neljaliikmelist segavõistkonda ja läbi tuli teha nelja töötoa ülesanded, mis nõudsid head meeskonnatööd, loodusteaduslikku lähenemist ning loogilist mõtlemist. Aega mõtlemiseks ja meisterdamiseks oli ühes töötoas 30 minutit ning lõpus toimus võistlus.

Ühes töötoas tuli matemaatilist mõtlemist kasutades leida nipp, kuidas loendada punkte, mida on ühel plakatil tuhandeid. Täpse punktide arvu sai võistkond ORBIKUD (Ralf Kuusemets, Marcus Kindsigo, Liiset Abel, Eliise Pärna).

Teises töötoas oli ülesandeks ehitada võimalikult suurt vedelikuhulka kandev paat ja jälgida kindlaid reegleid. Suurimat veekogust (450 ml) suutis kanda võistkond MÕLO (Richard Eesmaa, Sofija Markova, Marten Verner Misnik, Kevin Kenk) laevuke.

Kolmandas töötoas pidi ehitama käsihaaratsi, millega saaks 70 cm kauguselt kummist vanniloomi ämbrisse tõsta. 10 vannilooma tõstis haaratsiga kõige kiiremini (25 sekundiga) ämbrisse võistkond PÄÄSUKE (Brandon Ootsing, Toomas Plakso, Joonas-Martin Saar, Tanel Plakso).

Neljandas töötoas oli etteantud vahenditega vaja ehitada võimalikult kõrge torn, mille otsas püsiks vahtplastkuulike. Kõrgeima torni - 136 cm - ehitas võistkond AARB (koosseisus Anette Sidorov, Adrian Asik, Ralf Alla, Berta Tsirk). 

Tore oli see, et võistkondade liikmed tegid omavahel koostööd ja pingutasid ühise eesmärgi nimel. Arutati, mis oleks võimalik parim lahendus ülesande täitmiseks ja milline plaan ei toimi. Põnevust lisasid võistlusmomendid iga töötoa lõpus.

Vaata teaduspäeva pildialbumit!

Teaduspäeva eestvedaja oli õpetaja Tiina Asi.

Töötubade juhendajad: Helje Jaarma, Anneli Tambets, Šeila Mündi, Mariina Kõrs, Ülle Noppel, Antti Leppik, Anžela Kuldmets, Tiina Asi.

Suur tänu töötubade ettevalmistuseks vajalike vahendite hankijatele õpetaja Kaido Kaasile ja majandusjuhataja Üllar Plangile.

JUTUVESTMISHOMMIK PARKSEPA NOORTEMAJAS


Pimedapoolne sompus novembrikuu on parim aeg, et kuulata huvitavaid lugusid õdusas miljöös...

Nii mööduski meil kolmapäeva hommikupoolik jutuvestja ENA METSA seltsis, kes rääkis põhikooli- ja gümnaasiuminoortele lugusid elust enesest, et tuua noorteni olulisi väärtusi  ja neile elamis- ning 

avastamisjulgust ellu kaasa anda.


SUUR AITÄH, ENA!

Tänusõnad ka lahkele Parksepa noortemaja perenaisele Monikale.

"21 sajandi oskuste edendamine Parksepa keskkoolis"

Erasmus+ õpiränne Horvaatiasse🇭🇷

Kursus "Supporting Diversity with Intercultural Education"

Geograafia ja füüsikaõpetaja Ando Tuul ja kehalise kasvatuse õpetaja Margus Koor osalesid Splitis õpirändel, kus toimus kursus "Supporting Diversity with Intercultural Education".

Koguti uusi ideid ja teadmisi, kuidas saada hakkama multikultuurses ühiskonnas, mis mõjutab ka klassiruumis toimuvat.

Õpiränne toimus tänu Euroopa Liidu kaasrahastusele.

STIILINÄDAL

Otsustasime korraldada stiilinädala, kuna uurimistöö tähtaeg oli lähenemas ja me ei tahtnud oma tööks teha midagi igavat. Otsisime ja mõtlesime teha midagi, millest saaks osa võtta terve kool ja peaaegu kohe tuli mõttesse stiilinädal. See oli hea valik, kuna seda on korraldatud meie koolis ka varasematel aastatel ja see on alati olnud lahe ning huvitav. Stiilinädala teemad valisime nii, et need oleks huvitavad tervele kooliperele ja et temaatiliselt riietumine ei oleks liiga pingeline. Meie rõõmuks võttis stiilinädalast osa rohkem õpilasi kui arvasime ja väga tore oli näha teemakohaselt riietunud õpilasi ja õpetajaid.

Krislin Sõlg
stiilinädala korraldaja

Rahvastepall

Neljapäeval, 9.11.2023 toimusid Võru Maakonna 4. ja 5. klasside õpilaste meistrivõistlused rahvastepallis. Meie kooli tüdrukute ja poiste võistkonnad saavutasid pronksmedali.

Tüdrukute võistkonda kuulusid Helina Schenk, Sandra Kärbla, Sirli Tasso, Tuuli Jõgeva, Kaisa Juhkam, Kätriin-Karoliine Kindsiveer, Liise Loreen Kuusik, Eliise-Marii Mikson ja Kaisa Juhkam.

Poiste võistkond: Robin Kuus, Renek Hõrak, Oliver Sõlg, Robin Leius, Cristofer Paidre, Martin Timmi, Marcus Küttis, Silver Soidla.

Suured tänud poiste abitreenerile Brent Piiglile ja Robin Kuuse isale, kes juhendasid poisse võistlustel.

Palju, palju õnne! Olite vahvad!

Võistluse protokollid: poisid ja tüdrukud. Pilte vaata siit.

ERR-i meediapädevuse projekt "Meediataip"

Teisipäeval, 7. novembril 2023 jagas 9. 12. klassi õpilastele meediatarkusi Eesti Rahvusringhäälingu Võrumaa korrespondent Mirjam Mõttus.