Detsember 2019

Öösorriaasta joonistusvõistlus

2019. aastal saime lähemalt tuttavaks öösorriga, kes oli järjekorras 25. aasta linnuks. Öösorriaastal kogetu võeti kokku traditsioonilisel Suurel linnuõhtul Eesti Rahvusraamatukogus, kus muuhulgas autasustati aasta linnu joonistusvõistluse parimaid. Neljas vanuseklassis toimunud joonistusvõistlusele esitasid 2462 osalejat kokku 2550 joonistust öösorrist. Parksepa Keskkooli õpilastest jõudis finaali Madleen Olesk.

Kõiki auhinnatud ja teise vooru jõudnud töid saab vaadata Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehel.

Eesti Ornitoloogiaühingu valitud 2020. aasta lind on tuttpütt.

Kokkame ise

Septembris väljakuulutatud konkursi „Kokkame ise!” raames tuli 6.–8. klasside õpilastel valida projekti „Peakokad koolis” materjalidest üks retsept ning teha toidu valmistamisest video. Kokku laekusid tööd 23 koolist, mõnest koolist esitati mitu võistlustööd.

Esikoha sai Laupa Põhikool õpetaja Anneli Paasi juhendamisel valminud video ahjuomleti valmistamisest.

Eesti Peakokkade Ühendus märkis ära ka Parksepa Keskkooli 6. klassi video (õpetaja Karin Peterson), mida saab näha YouTube´is, ja Tallinna Soome Kooli video (õpetaja Tiina Vänt), mis on samuti vaadatav YouTube’is.

2019. aastal alustasid Maaeluministeerium ja Eesti Peakokkade Ühendus pilootprojektiga „Peakokad koolis”, mille eesmärk on tuua lapsed toiduvalmistamise juurde ning elavdada kodundustunde. Peakokad töötasid välja lihtsad retseptid koos õppevideotega ning külastasid 100 kooli, kus 2348 last said peakoka juhendamisel süüa teha. Kuna koolide arv oli piiratud, ent vahva materjal kodundustundideks saadaval, otsustati korraldada 6.–8. klasside õpilastele videokonkurss.

Konkurss toimus Eesti toidu kuu raames, mis on osa müügiedenduskavast “Eesti toit 2015–2020”. Maaeluministeerium tähistas Eesti toidu kuud sel aastal viiendat korda, programmis oli ligi 30 sündmust, mida külastas ligikaudu 87 000 huvilist.

Projekti „Peakokad koolis” õppematerjal on üleval Eesti toidu veebilehel: https://www.eestitoit.ee/et/kategooriad/peakokad-koolidesse

Küberpähkli võistlused

13. detsembril toimus Tallinnas Mectorys KüberPähkli koolivooru lõppvoor, kus osales 188 õpilast. KüberPähkli koolivoor on algajate kübertalentide tuvastamisvõistlus, mille eelvoorus osales oktoobris-novembris 2660 õpilast rohkem kui 65 koolist. Lõppvoorus osales 50 asutust. Parksepa Keskkooli 7.-12. klassi 4-liikmeline tiim, kuhu kuulusid Diana Laar, Hanna-Liisa Sarik, Steven Mirontšuk ja David Aništšenko, sai hea meeskonnatöö kogemuse nuputades erinevate küsimuste ning IT ja küberkaitse teemaliste probleemilahenduste üle.

Võistluse korraldajad tunnustasid osalejaid: Palju õnne kõikidele!

Õpilased näitasid üles jätkusuutlikku võistlusvaimu ja erinevaid oskuseid probleemilahenduses ja selle üle on meil väga uhke tunne:) Usun, et kaasata nii palju poisse ja tüdrukuid oli keeruline, aga see kõik oli seda väärt! Teie olite 10% Eesti koolide hulgas, kes võistlusest osa võtsid ja tõid meile oma parimad noored talendid. Aitäh - see on suur asi!

Usun, et meie noored said innustust edaspidiseks ning soovivad oma oskusi edasi arendada! Tegeleme jätkuvalt oma IT-oskuste ja küberturvalisuse arendamisega. KüberNaaskli individuaalvõistlus 14-24-aastastele toimub juba märtsis. Kui Sind huvitavad keeruliste olukordade lahendamised ja soovid ennast proovile panna, anna sellest meie kooli haridustehnoloogile märku.

Külas käis rahvatantsija Aivo Vinni

11. detsembril 2019 oli 2.a, 2.b ja 3. klassil külas staažikas rahvatantsija Aivo Vinni. Lapsed said teada üldtantsupidude 85-aastasest ajaloost, vaadata pilte, märke ja filmilõike toimunud tantsupidudest. Kuna Aivo tantsis ka tänavuse aasta tantsupeol meie kooli pererühma ridades, siis meenutati ühiselt tantsupidu "Minu arm". Oli vahva koolitund!

Noorte Pianistide konkurss

Reedel, 6. detsembril toimus Tartus A. Russaku nimeline XXII Noorte Pianistide konkurss, kus Liis Kärbla saavutas 2. koha ja Laura Potter 3. koha. Liis sai veel eripreemia parima Bachi esituse eest Suured tänud juhendanud õpetajatele Annely Kaasla ja Žanna Ranna.

November 2019

Esseekonkurss

Vabariiklikul esseekonkursil sai ergutuspreemia 9.b kl õpilane Franz Krull.

Kodanikuhariduse programm MINU RIIK koostöös Riigimetsa Majandamise Keskusega (RMK) korraldasid kodanikupäeva 2019. raames esseekonkursi teemal „Metsa roll minu elus“. Konkursi eesmärgiks oli saada üldhariduskoolide 9.-12.kl õppurite kirjutisi, mis näitaksid, missugust tähtsust omab mets nende igapäevaelus, kuidas nad väärtustavad metsa säästlikku majandamist. Parksepa keskkooli 9.klasside õpilased kirjutasid huvitavaid töid.

Konkursile laekus üle vabariigi 225 esseed, millest žürii vali välja 24 parimat tööd. Nende hulgas sai ergutuspreemia ka meie kooli 9.b klassi õpilane Franz Krull, kes oli kutsutud seda vastu võtma Tallinnasse. Igati tubli saavutus.

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Robotex

Robotex on rahvusvaheline robotite võistlus, kus Insplay Roboliigas saavad osa võtta kuni 12 aastased lapsed. Osa võtmiseks oli vaja luua oma esimene Start-up. Võistkonnas võis olla 3-5 liiget, kes pidi looma oma firma. Lisaks tuli kujundada robotile plats ja programmeerida robot liikuma. Tähtis oli meeskonnatöö. Oma tööd mentoritele esitades tuli anda ülevaade nii firmast, robotist kui tehtud tegevustest. See on võistlus, kus ei jagata kohti, vaid antakse õpilastele tagasisidet tehtu kohta ja innustatakse tegelema robootikaga.

Parksepa Keskkoolist osales Robotexil Insplay Roboliigas kolm võistkonda 3.-4. klassist. Võistkond Abikäsi tegeles maailma päästmisega ja selle liikmeteks olid Natali, Helena, Greteliis, Merili ja Roland. Võistkond Kunnid lõi firma, mis tegeles vanadest autodest uute tootmisega. Selle võistkonna liikmeteks olid Ott, Otto Simon, Romek, Kevin ja Chris. Kolmandaks võistkonnaks oli Verni, mille liikmed Marten Verner ja Rasmus programmeerisid roboti, mis puhastas maanteid tormikahjustuse tagajärgedest.

Aitäh kõigile õpilastele, kes tegelevad usinasti robootikaga ja soovivad igast võistlusest osa võtta!

Vaata ka algklasside ajaveebist.

Priko Legolaud

Oktoobris kutsus Priko klotsilaudade Facebooki leht kõiki lasteaedu ja koole legodest ehitama. Oma lego ehitistest tuli teha pilt ja postitada see Facebooki lehele. Enam hääli saanud koolid ja lasteaiad said kingituseks legolaua.

Nii asusidki 3. klassi õpilased enne vaheajale minekut usinasti legodest ehitama. Kasutusele võeti FLL jr missioonimudelid ja õpetaja Sirje annetatud legoklotsid. Kokku kogusid Parksepa Keskkooli 3. klassi ehitised 281 laiki, mis oli piisav arv, et saada koolile 4-kohaline lego klotsilaud.

22. novembril toimus pidulik Priko klotsilaua avamine. Linti läbi lõikama oli palutud kooli direktor ja 3. klassi esindaja Roland. Legodega mängima on oodatud kõik suured ja väikesed.

Aitäh kõikidele hääletajatele!

Ventspils IT Challenge

"Ventspils IT Challenge" on Ventspilsi Digikeskuse ja linna korraldatud võistlus, kus Läti, Leedu, Eesti ja Soome õpilased saavad proovile panna oma võimeid tehnoloogiliste oskuste loova rakendamise alal.

Konkurss toimub kahes voorus. Sel aastal oli kaugvoor 2. septembrist kuni 11. oktoobrini, kus õpilased pidid lahendama vastavalt vanuserühmale erinevaid ülesandeid, mille olid korraldajad välja töötanud koos IT-valdkonna spetsialistidega. Iga vanuserühma 18 parimat võistkonda kutsuti 13.-15. novembrini Ventspilssi finaalvooru, kus õpilastest ja õpetajatest koosnevad võistkonnad osalesid 12000 euro suuruse auhinnafondi pärast.

Finalistide hulgas oli neli Eesti kooli: Peetri Lasteaed-Põhikool, Estonian Business School, Viljandi Gümnaasium ja Parksepa Keskkool.

Soovin tänada võistlusel olnud õpilasi Rasmus Runtal, Karinee Kungus ja Brent Piigli, ilma kelle pealehakkamiseta poleks saanud võimalikuks sellel üritusel osalemine.

Erilised tänud Ingo Asile, kes oma vabast ajast ja heast tahtest oli nõus meid Ventsipilssi ja tagasi transportima.

Ene Kärg

Parksepa Keskkooli klassi- ja arvutiõpetuse õpetaja

Loe lähemalt algklasside ajaveebist

Teadmuspäev Vastseliinas

Neljapäeval, 21. novembril toimus Vasteliina Gümnaasiumis Võrumaa 1.-3. kl teadmuspäev. 3-liikmeline meeskond (Sirli Tasso 1. kl, Riko Rosenberg 2.a kl, Laura Potter 3. kl) tegutses erinevates töötubades, kus tehti ühiselt erinevaid tegevusi. Osaleti kuues toredas töötoas: nutituba, mängutuba, paberituba, mesimummutuba, robotite programmeerimine ja põgenemistuba. Saadi uusi teadmisi ja oskusi. Oli huvitav ja kogemusterohke päe

Meestepäev

Isadepäeva kontsert

Oktoober 2019

IT päev

30. oktoobril lõpetasime küberturvalisuse kuu IT päevaga, kui koolipere liikmed said testida oma ohutut käitumist ning kuulda erinevate elualade spetsialistidelt nende tööga seotud digioskuste vajadustest.

Koolipäeva lõpus käisid tunde läbi viimas fotograaf Jane Kivest, Britt Vahter ja Tauno Erik Tsenterist, Automaailm Võru diagnostikaekspert, Jaagumäe OÜ mehhanisaator Martin, Võru Linnavalitsuse IT-spetsialist Allan Liblik, Euronics Võru kauplusest Kadri Vijard, Dr Dish müügiesindaja Mario Luik, meie õppejuht Anneli Plado ja spordihoone juhataja Kalev Palo ja noorsoopolitseinik Inga Ploom.

Loodetavasti laiendasid huvitavad külalised meie kõigi mõistmist tehnoloogia kasutamise võimalustest erinevatel elualadel ning aitavad näha enda arengupotentsiaali. Aitäh kõigile!

Stiilinädal

28.10-1.11 toimus Parksepa koolis stiilinädal.

Õpilased said olla väga mitmekülgsed isiksused.

Esmaspäeva alustati kui tõelised kolhoosnikud, ei puudunud kitlid ja töötunked. Teisipäeval andsime võimaluse õpilastel end koduselt tunda ja pidžaamas kooli tulla ja seda kasutasid ära väga paljud.

Kolmapäeval riietati end lemmik-multikategelasteks ning nagu Halloweenile kohane, siis nägime neljapäeval lapsi, kellel oli nuga peas või oli just verisest kaklusest elusana väljunud.

Nädal lõpetati tagasivaatega 90ndatesse.

Oli igati kirju nädal ning oli mõnus vaadata, kuidas klassijuhatajad samuti stiilinädalat stiilselt nautisid.

Osavõtuprotsent klasside kaupa läheb ka Parima Klassi tabelisse!

Näitus koolimuuseumis

Juba mitmendat aastat alustab klassiõpetaja Liia Luik ajaloo õpetamist 5.klassis väga huvitava ülesande andmisega õpilastele. Nimelt palub ta õpilastel vestelda oma vanematega kodus olevatest vanadest asjadest ja kui lubatakse, siis toovad õpilased oma kodu kõige vanemad asjad kooli muuseumisse näitusele.

Nii toimiti ka selle õppeaasta oktoobrikuus. 5.klassi aktiivsed tüdrukud organiseerisid näituse esemed korralikuks väljapanekuks,hoolitsesid info eest vastava eseme kohta ja leppisid kokku külastusajad algklasside õpilastele.

Näitusel olid välja pandud mitmesuguseid töö-ja tarbeesemeid erinevatest Eesti ajaloo perioodidest: pressraud, kohviveski, fotoaparaat, küünlajalad, margapuu, pudrunui, sokiseen, kingsepa tööriist, salmik-album, perenaise käsiraamat 1913.aastast, kalendrid 1930,1940 aasta kohta, mündid ja rahatähed erinevatest aegadest, 65 aastat vana sõlg, märgid ja sõrmused, uhmer, nõelatoos jne.

Iga eseme kohta olid õpilased koostanud toredad lood, sest tegemist oli ju perede reliikvitega, mälestusesemetega, mida oli põlvest põlve edasi antud või kingitud erinevate tähtpäevade puhul, näiteks vaas,mida kingitakse pereliikmele 15.sünnipäeva puhul.

5.klassi giidid Kertu Haak, Klaudia Schenk, Liisa Parmask ja Merili Tamm olid näitusel suurepärased jutustajad,sest algklasside õpilased 1- 4 klassini kuulasid lugusid suure huviga ja kui õpilastel oli küsimusi, siis olid giididel ka vastused olemas. Isegi 10.klassi õpilastele näidati edukalt oma jutustamisoskusi.

Seega: SUUR TÄNU 5.klassi õpilastele, kes esemeid näitusele tõid ja eriline tänu tublidele giididele ning õpetaja Liia Luigele, kelle idee ajaloo kui õppeaine vastu huvi äratada oli täiesti hästi ellu viidud.

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Peakokad koolis

Eesti Peakokkade Ühendus (EPÜ) ja Maaeluministeerium korraldasid 2019 aasta septembris ja oktoobris projekti, mille raames tulevad põhikoolidesse (6.-8. klassid) andma kokandustunde Eesti parimad peakokad.

Projektiga sooviti tuua lapsed taas tagasi kokkamise juurde ja tutvustada Eesti toidu lugu.

Veronika Eesmann valis “Kokad koolis” programmi raames just meie kooli, et valmistada õpilastega mõned toidud.

7. klassi õpilased valmistasid koorese lõhesupi, krõbedad kalapalad ja õunakoogi. 6. klass valmistas hernepüreesupi suitsukoodiga, krõbedad kalapalad ja kamakreemi marjadega. Mõlema klassi menüüsse kuulus veel karask.

Projekti raames valmib 20st retseptist koosnev retseptikogumik koos õppevideotega.

Õpilased jäid rahule ja toit maitses hästi.

Projektis osalemine oli koolile tasuta.

Kokkamine on lahe!

Mariina Kõrs


Kiidame tublisid 4. klassi ettelugejaid

OKTOOBER ON ETTELUGEMISE KUU. 9. oktoobril toimus Võru Keskraamatukogu lasteosakonnas juba 24ndat korda ettelugemisvõistlus. Eesti keele aastal oli võistluse teemaks „Heal meelel ja ilusal keelel”, kus osales 15 Võru maakonna 4. klasside õpilast. Kõigi lugemisoskus oli ühtlaselt hea.

Parksepa keskkooli esindasid Rasmus Raudkett ja Marten Verner Misnik. Rasmus luges loo „Onu Pessimist” Ira Lemberi raamatust „Tädi Fantaasia” ja Marten Verner Louis Sachari raamatust "Pahupidikooli isemoodi lood" loo "Sharie" (eesti keelde tõlkinud Leelo Märjamaa). Mõlemad posid lugesid oma valitud lood kenasti. Žürii hindas Rasmuse lugemist kolmanda koha vääriliseks.

Enne maakonna võistlusel osalemist toimus meie kooli 4. klassis klassisisene ettelugemisvõistlus. Kõik 4. klassi õpilased valisid endale meelepärase raamatu ja lugemispala ning esitasid selle kõigepealt klassikaaslastele. Kuus klassi parimat lugejat Rasmus Raudkett, Marion Niido, Silvia Pärnoja, Joel Raudnagel, Marten Verner Misnik ja Tanel Plakso lugesid toredaid lugusid 1. - 5. klasside õpilastele. Lugejad said esinemiskogemuse ja kuulajad lugemiselamusi.

Kiidan kõiki 4. klassi tublisid lugejaid ja õpetaja Mailit tehtud töö eest!

19. OKTOOBER ON ETTELUGEMISE PÄEV. Loe ka sina sel päeval ette - meie ilusas emakeeles ja heal meelel.


Ruth Toots

Tänuüritus laulu- ja tantsupeol osalenud kollektiividele ja nende juhtidele

Parksepa Keskkooli kollektiivide osavõtt 2019.a. laulu-ja tantsupeost oli väga rohkearvuline. Peol osales üle 100 meie kooli õpilase.

Esmakordselt oli meie kooli õpilastest ja täiskasvanutest moodustatud pererühm,mida juhendas õpetaja Helle Liloson.

2018/2019. õppeaastal oli loodud esmakordselt ka meie kooli poistekoor, juhendajad õpetajad Silja Otsar ja Ülle Noppel. Nende kollektiivide kõrval näitasid juubelipeol head taset ka meie kooli mudilaskoor, lastekoor ja noortekoor. Juhendajad Silja Otsar ja Ülle Noppel.

Kõik osalejad - nii õpilased kui õpetajad ja kollektiivide saatjad - olid palutud 1.oktoobril kooli aulasse, kus meenutati suvist pidu nii videos, pildis, sõnades ja lauludes.See oli tänuüritus kõigile neile, kes kirjutasid oma osalemisega uhke peatüki meie kooli ajalukku. SUUR TÄNU !

Jagati tänukirju ja meeneid juhendajatele: HELLE LILOSON, SILJA OTSAR, ÜLLE NOPPEL.

Meeles peeti ka kollektiivide saatjaid: Ene Kärg, Liia Luik, Kirsten Veelmaa, Merit Süving, Jana Kõvatu.

Et pereühm oli tantsupeol täiesti uus rühmaliik, siis tänati ka kõiki selle rühma liikmeid tänukirjaga .

Päeva lõpetas ühine kringli söömine.Muusikaliseks taustaks olid laulupeo laulud.

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

September 2019

Suveseiklus 2019

Eks ole suvi ju seiklemiste, reisimiste ja huvitavate tegemiste aeg. See on aeg, kus võid ise ette võtta seda, mida süda soovib ja hing ihaldab.

Lastejaam korraldas võistluse, kus tuli joonistada ja kirjutada oma suvistest seiklustest. Kõik võistlusele saadetud tööd kanti suure kaardi peale - Suveseikluste kaart. 3. klassi õpilased saatsid oma valminud pildid ja jutukesed samuti võistlusele. Kokku sai saadetud 17 õpilase tööd, nende, kes õigeks ajaks valmis jõudsid. Loosi tahtel sai Parksepa Keskkooli 3. klass auhinna, milleks oli Lastejaama logoga kott, prillid, värvipliiatsid ja nuputamisraamat. Lisaks sai kogu klass veel logoga järjehoidja, helkuri ja ajutise tätoveeringu.

Aitäh toreda kingituse eest!

Seenenäitus

Vaatamata külmale ilmale ja suhteliselt kesisele seeneaastale oli näitusel väljas palju seeni. Eriti tublid seenekorjajad olid just põhikooli noorema astme õpilased, kelle seenekogudest 23. septembril näituse põhiosa kokku sai.

Lisaks käisid 11.a klassi loodussuuna õpilased koos mükoloog Külli Kalamees-Paniga metsas seeni korjamas. Kohapeal liigitati ja määrati korjatud seened. Esindatud olid mitmed kärbseseened, puravikud, pilvikud, riiisikad, aga ka torikulisi, vöödikud, murumunad, heinikud, liimikud jt

Heidi Kukk

20.septembril 2019 käisime Maailmakoristuspäeva raames Võru kalmistut koristamas.

Uue spordiväljaku avamine

Laupäeval, 14.septembril 2019 avati pidulikult Parksepa kooli uus spordiväljak, kus saab nüüd tegeleda kolme pallimänguga: korvpall, võrkpall ja tennis. Pärast pidulikke avakõnesid sai kool kingiks kotitäie korvpalle ning kõik soovijad said süüa kommi ja juua limonaadi või kohvi. Muidugi peeti ka maha esimene korvpallilahing.

Direktor paneb kõigile südamele, et mänguplatsil viibides tuleks seda hoida kui oma ning mitte maha visata prahti ega seda muud moodi risustada. Mängima saavad minna kõik, kes soovivad, kuid eelis on spordirühmadel ja treeningutel.

Maanteeamet koostöös Politsei-ja Piirivalveameti ning kohalike omavalitsustega korraldas koolide V-VI klasside õpilastele aktsioon PEATU, VAATA JA VEENDU! mille eesmärk on juhtida õpilaste tähelepanu sõidutee ületamise ohutusele reguleerimata ülekäiguradadel. Liiklusõnnetuste statistika järgi on üheks riskigripiks jätkuvalt 8–14-aastased jalakäijad.

Aktsiooni raames viidi meie kooli 5. ja 6. klassi õpilaste poolt läbi markeerimisaktsioon, mille käigus märgistati Väimela ja Parksepa ohtlike teeületuskohtade juurde sõnum PEATU, VAATA, VEENDU! Ohtlikud teeületuskohad valis välja õpetaja koos õpilastega olles eelnevalt analüüsinud koos lastega kooliümbruse liiklust jalakäija seisukohalt.

Septembri alguses toimusid nendes klassides vestlused liiklusohutusteemadel ja läbi viktoriin. Toimus kohtumine politseiga, kus õpilased said teadmisi ja nõuandeid ohutuks liiklemiseks.

Eelmisel 2018. aastal osales projektis ligi 100 kooli. Sõnumeid markeeriti ligi 300 reguleerimata ülekäiguraja lähedale ja muudele ohtlikele kohtadele üle Eesti.

Hoolivat ja ohutut liiklemist!