Lõpuaktused

Kasvata loomaaia elanikele kõrvitsaid

Armas koolipere!

Tallinna Loomaaed tegi üleskutse, et võimalusel kasvatage mõni kõrvits ka nende elanikele.

Kasvatage innuga, jagage meile pilte kogu teekonnast ja sügisel teeme üleskutse, et kõrvitsad kokku koguda ja loomaaia elanikele transportida.

Link meeskonna registreerimiseks https://lingid.ee/6cmaQ

Link piltide ja videode jagamiseks kogu suve vältel https://lingid.ee/korvits20

Sander Suur saavutas keskkonnaalaste uurimistööde konkursil 5. koha!

9.b klassi õpilane Sander Suur osales keskkonnaalaste uurimistööde konkursil, pääses oma eelmisel aastal koostatud loovtööga "Metsloomade arvukuse määramine ruutloenduse meetodil" II vooru, kuhu valiti 45-st konkursile üle Eesti esitatud tööst 20 paremat. II voor toimus 7. ja 8. mail veebikonverentsi kujul, kus õpilased tutvustasid oma tööd 10 minuti jooksul, neid hindas ja küsitles kolmeliikmeline žürii.

Vaheaja väljakutsed

Sel aastal tuli kevadvaheaeg teisiti. Me ei saa käituda nagu tavaliselt ega minna sinna kuhu tahame.

Aga see ei sega meid mõnusat vaheaega pidamast, lihtsalt peame olema ettevaatlikud ja leidlikud.

Koos õpilasesinduse liikmetega pakume igaks vaheaja päevaks välja erinevaid ülesandeid, kus on nii liikumist, loovust, googeldamist kui kõike muud huvitavat.

Igaks päevaks uus väljakutse!

Vaheaja väljakutse #5

"Minu unistuste suvi"

Mina tean, milline ilus suvi sel aastal tuleb. Kust ma seda tean, mõtlete? Sest kui 34 osalejat on näinud vaeva, unistanud, joonistanud ja kujundanud, siis täpselt nii lähebki.

Vaadake ise pilte kodulehelt ja veenduge!

Unistame koos nendega ja naudime kevadet!

Vaheaja väljakutse #4

Jüripäev ja veteranipäev. Eelõhtul tehakse lõket ja õigel päeval heisatakse lipp. Loe selle päeva sümbolite kohta, märka neid, pildista või joonista.

Vaheaja väljakutse #3

Mis on sinu lemmiktegevus? Kas oled selle enda jaoks nüüd pikalt kodus olles avastanud või on see sinu pikaajaline hobi?

Vaheaja väljakutse #2

Teisipäeval, 21.arillil on sünnipäev Inglismaa kuningannal Elisabeth II-l. Ta valitseb korraga 16 riiki. Loe selle kohta ja joonista mulle lipp ühest riigist, mida ta valitseb. Teiseks ülesandeks - õues jalutades märka kevadet (sinililled, ülased, kuldnokad, jne).

Vaheaja väljakutse #1

Sel aastal tuli kevadvaheaeg teisiti. Me ei saa käituda nagu tavaliselt ega minna sinna kuhu tahame.

Aga see ei sega meid mõnusat vaheaega pidamast, lihtsalt peame olema ettevaatlikud ja leidlikud.

Koos õpilasesinduse liikmetega pakume igaks vaheaja päevaks välja erinevaid ülesandeid, kus on nii liikumist, loovust, googeldamist kui kõike muud huvitavat.

Võta pereliige või lemmikloom kaasa ja jaluta sinna, kus leiad sellise hulga käbisid, et saad neist kirjutada om eesnime.

Igaks päevaks uus väljakutse!

Märts 2020

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on väärtustada teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni alal ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele ja õpilaskollektiividele, nende juhendajatele ja õpetajatele ning koolidele.

2019. aasta konkursi tähtaeg oli 2. detsembril.

Konkursil said kõrgelt tunnustatud järgmised ideed:

Õpilasleiutajate riiklik konkurss

I koha sai Helena Karu, kes leiutas korgiga hapukoorepaki. Kui juba on olemas korgiga majoneesipakid, siis miks mitte ka koorepakid. Pehmest kilest paki seest on lihtne koort välja pigistada ja pärast uuesti kork peale keerata. Nii saavad pakist koore kätte ka väiksemad lapsed, kellel ema ei luba kääre kasutada.

II koha vääriliseks tunnistati Ott Keerutaja leiutis "Poekoti hoidja". Eks kõik ole meist kogenud olukorda, et kui hakkad lindi pealt kaupa kotti panema, siis oleks nagu kätest puudu. Kui lindi juures oleks koti hoidja, siis saaks kaupa kahe käega kotti laduda ja neid seal hästi paika sättida. Kindlasti läheks kauba kotti panemine palju rutem.

III koha auhinna sai Hannelora Asi, kes leiutas termo jäätisepaberi. Kui palava ilmaga jäätiselt paber ümbert ära võtta, siis hakkab see sulama. Aga kui jäätisel oleks ümber hoopis termopaber, mida rebid ringide kaupa ära? Sel juhul püsiks jäätis kauem külma ja puhtana.

Juhendaja Ene Kärge tunnustati ja soovitakse saata juhendajakogemusi omandama Regeneron International Science and Engineering Fair konkursile (toimub 2020. aasta mais USAs, California osariigis Anaheimis) (maksumus 6000 eurot).

Suured tänud leiutajatele ning nende emadele: Rainale, Airile ja Gerlile, kes leiutamisele kaasa aitasid.

Suur kummardus juhendaja Ene Kärjele.

Ettelugemisvõistlus "Kolmas loeb"

11. märtsil toimus Puiga koolis ettelugemisvõistlus "Kolmas loeb".

Sel aastal loeti ette katkendeid Kadri Hinrikuse raamatutest.

Meie kooli esindas Laura Potter, kes sai hea diktsiooni eripreemia.

Kokku osales ettelugemisvõistlusel 18 õpilast.

Võistlustants

Laupäeval, 7. märtsil 2020 toimus Tallinnas Pirita Majandusgümnaasiumis "Eesti Karikavõistluste etapp" võistlustantsus.

Parksepa Keskkooli 5. klassi õpilane Liisa Parmask ja Puiga põhikooli 7. klassi õpilane Kirill Kongo saavutasid Juunior 2 D-klassis 8 paari seast standardtantsudes 1.koha ja ladinatantsudes 2. koha.

Peaminister Parksepa Keskkoolis

6. märtsil 2020 külastas Parksepa Keskkooli Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas. Gümnaasiumi õpilased, töötajad ja teised huvilised said osaleda külalistunnis, kus hr Jüri Ratas alustas vestlust ja kutsus kaasa mõtlema teemal „Meie Eesti“. Pärast tundi võttis ta vastu 9. klassi õpilase Roland Miksoni väljakutse korvpalli vabavisetes.

ÕPILASKONVERENTS PARKSEPA KESKKOOLIS!

Igal aastal kirjutavad 8. ja 11. klassi õpilased toredaid uurimis - ja praktilisi töid neid huvitavatel teemadel. Selline õppetöö vorm on seatud nii põhikooli kui gümnaasiumi lõpetamise üheks tingimuseks.

Parimatest parimad õpilastööd tulevad esitlemisele kooli õpilaskonverentsil. Selle valiku on teinud vastav kooli komisjon.

Sellel õppeaastal toimus konverents 20.veebruaril ning oma töid esitlesid 7 õpilast nii põhikooli - kui gümnaasiumiastmest.

Konverentsi eesmärgiks oli tutvustada 7., 8., 10., 11. klassi õpilastele uurimis- või praktilise töö läbiviimise protsessi ja töö tulemust.

Et meie kool tähistab sel aastal 145. aastapäeva, siis algas konverents koolimuuseumi poolt koostatud slaidiprogrammiga koolielu tähtsündmustest läbi kooli ajaloo.

Seejärel algasid õpilaste ettekanded.

9.klassi õpilane Sander Suur oli uurinud metsloomade arvukust ruutloenduse meetodil. Ettekanne oli sisukas ja huvitav ning näitas õpilase tõsist huvi loodusteaduse vastu.

Miks Parksepa Keskkooli gümnaasiumiastme õpilaste väljalangevus on viimaste aastate jooksul suurenenud - seda teemat käsitles 12.klassi õpilane Grete - Janette Teesalu. Selgus, et peamiseks põhjuseks on ikkagi vastutustundetu suhtumine koolitöösse.

Väga huvitava E- muinasjuturaamatu “Valge liilia “ oli koostanud 9. klassi õpilane Janely Ilves, kes oli seda tutvustanud meie kooli algklasside õpilastele ja kes selle väga hästi ka vastu võtsid.


Põhikooli noorte internetikasutust oli uurinud 12. klassi õpilane Juss Riivik. Uurimusest selgus, et internetis olemise aeg ühes päevas on võrdlemisi suur ning vanemate kontroll selle üle on üsna väike.

Algklasside õpetajad on väga tänulikud neile gümnaasiumiõpilastele, kes oma praktilise töö teema seovad metoodiliste materjalide koostamisega õpilastele. Selle heaks näiteks oli 9. klassi õpilase Phil - Benjamin Paju matemaatika-alase õppemängu koostamine 1. ja 2. klassi õpilastele.

Huvitava praktilise töö näiteks oli ka 12. klassi õpilase Kristiin Kulli töö maalide taaselustamisest. Vaatluse all olid erinevate kunstiajaloo perioodide tuntud maalid, mida sai osavalt tänapäevastada, neid pildistada ja neist näituse koostada.

Hea näide vene keele õppimisest oli tuua 9. klassi õpilasel Astrid Runtalil, kes viibis kolm päeva vahetusõpilasena Narva Keelelütseumis. Õpilase jaoks oli koostatud tore programm, mis sisaldas nii õppetunde koolis kui tutvumist Narva linnaga. Huvitav oli teada, et narvakad valdavad hästi eesti keelt ja Astridi vene keele praktiseerimisest ei tulnud midagi välja .

Konverentsil olid omal kohal nõuandeminutid juhendajalt - õpetajalt - Angela Kuldmetsalt, kes rõhutas koostöö vajadust õpilase ja õpetaja vahel, täpset ajagraafikust kinnipidamist ja töö õigeaegset esitlust.

Õpilased said teada retsesendi osast uurimis - ja praktiliste tööde koostamisel, sest neid nõuandeid jagas õpetaja Ando Tuul.

Kokkuvõtte õpilaste uurimis - ja praktilistest töödest 2018/2019 õ. a. tegi kooli uurimstööde koordinaator õpetaja Heidi Kukk.

Täname õpilastööde juhendajaid - õpetajaid : Heidi Kukk, Airi Pütsep , Ene Kärg, Anneli Plado, Ülle Noppel, Katrin Kullo, Angela Kuldmets.

Suur tänu õpetaja Kätlin Vaherile, kelle südamlik laul kirsiõitest tõi muusikalist vaheldust konverentsi sõnalisele osale.

Tänusõnad kuuluvad ka konverentsi korraldustoimkonnale - Peeter Lumi, Antti Leppik, Hele Leppik, Egle Kõva, Ene Veberson.

Tublid moderaatorid - 9.klassi õpilased Gerda Michelson ja Hendrik Andrejev - tulid oma ülesndega edukalt toime.

Külalisena viibis konverentsil Võru vallavalitsuse ametnik Ülle Tillmann.

Oli tore ja õpetlik meie kooli VI õpilaskonverents!

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Veebruar 2020

Võrumaa Gümnasistide talveball

Parksepa Keskkooli gümnasistide talveball meelitas veebruarikuu esimesel päeval koolimajja kohale ligikaudu 150 külalist üle terve Eesti (näiteks Viljandimaalt ja Tartumaalt).

Juba välisuksest sisse tulles sai näha tulukesi ja punast vaipa, edasi liikudes muutus koolimaja aina muinasjutulisemaks. Korraldusmeeskond oli näinud palju vaeva, et luua mõnus ja ballile sobiv õhkkond. Et tantsimiseks energiat oleks, oli kaetud snäkilaud ja jookide eest vastutas suurepärane Inzu Rändbaar.

Külalised saavad oma toredat õhtut hiljemgi meelde tuletada tänu kohal olnud videograaf Virko Photo’le ja fotograafidele (Z21 Meedia OÜ, Lisette Sein ja Gretel Juhansoo). Lisaks oli kõigil võimalik jäädvustada õhtut fotobox’is. Huvilistel on võimalik pilte näha ürituse lehel või Parksepa Keskkooli facebooki ning kodulehel.

Õhtu jooksul aitasid tantsumeeleolu luua DJ Kremor, Andreas Pall ja peaesineja Hellad Velled. Hellade Vellede esinemise ajal oli tantsuplats rahvast täis ja noored said kaasa lauldes end vabaks lasta.

Korraldusmeeskond tänab kõiki tulijaid!

Teadusbussi etendus

7.-9. klassi õpilased vaatasid teadusbussi etendust.Teadusbuss on liikuv teaduslabor, mille meeskond koosneb rõõmsatest ja energilistest vabatahtlikest üliõpilastest. Teadusbuss pakub võimalusi kogeda noortel inimestel loodusteadusi läbi kaasahaaravate eksperimentide, pikituna ladusa jutuga asjade olemusest. Käsitletavad teemad ulatuvad füüsikast keemiani, bioloogiast robotiteni maagilistest trikkidest tehnika uusimate saavutusteni. Täna oli kavas bioloogiateemaline etendus, kus vaadati läbi eksperimentide inimkeha sisse ja uuriti kui vastupidav on inimene. Loomulikult lõppeb üks korralik teadusteatri etendus ka võimsa pauguga.

Väikese lisaetenduse said ka pikapäevarühma lapsed, kes juhtusid lihtsalt õigel ajal õiges kohas olema.

Heidi Kukk

loodusainete õpetaja

Jaanuar 2020

Matemaatikavõistlus Nuputa

30. jaanuaril osalesid Võrumaa 5.-6. kl Nuputa võistlusel: Kertu Haak, Karin Kivi, Laura Läll ja Theodor Krull. Meie kooli meeskond saavutas I koha ja pääses vabariiklikule võistlusele, mis toimub maikuus Tallinnas.