Selgunud on maailma populaarseima matemaatika võistlusmängu Känguru tulemused. Kokku võistles 22 915 õpilast 395-st koolist.
Meie koolist osales 19 õpilast. Meie paremad olid:
3.–4. klass Triin Tuul (316. koht) ja Martin Mattis (359. koht), kokku osales selles vanuserühmas 5571 õpilast.
7.–8. klass Roland Käär 26. koht 3639 osaleja hulgas.
Kiitus kõikidele osalejatele ja juhendajatele.
Rohkem infot TÜ teaduskooli kodulehel.
22.04.2025 toimus Parksepas Kanariku järve ääres 7.a ja 7.b klassi õpilastele koolitus KEAT – „Kaitse end ja aita teist”. Ohutusalast õpet viis läbi Päästeamet.
Käsitletud teemad olid:
tuleohutus
veeohutus
plahvatusoht
valmisolek hädaolukorraks
Koolitusel anti õpilastele teadmised turvalisest käitumisest, õpetati märkama ohtlikke olukordi ja rõhutati, et õpilased peaksid oskama aidata teisi nii, et tagatud oleks enda ohutus.
Pangea on rahvusvaheline matemaatikavõistlus, mis sai alguse 2007. aastal Saksamaal ja on nüüdseks laienenud 17 Euroopa riiki. Võistluse eesmärk on populariseerida matemaatikat ja pakkuda noortele võimalust oma teadmisi proovile panna. Võistlus koosneb kahest voorust: esimesest voorust pääsevad edasi need osalejad, kes koguvad vähemalt 60% maksimaalsest punktisummast.
Veebruaris 2025 toimus veebipõhise Pangea matemaatikavõistluse esimene voor, millest võttis osa ka meie kooli õpilane Roland Käär. Roland pääses edasi teise vooru, mis toimus märtsis, ja saavutas 8. klasside arvestuses II koha.
Õpilast juhendab õpetaja Anneli Tambets
Vaheajaeelsel reedel, 11. aprillil 2025 toimus Antsla Kultuurikeskuses Võrumaa laste ja noorte näitemängupäev.
Osalejaid oli oi kui palju! ja ka meie olime ühed, kes laval mängulusti nautisid ning oma esinemisega publikut kostitasid.
Parksepa Keskkooli 6. klass esines lavastusega „Hakka või uskuma”, mille teksti autor on Leiu Sulg.
Lavastust juhendasid Mariina Kõrs ja Airi Pütsep.
Žürii tunnustas nende tööd eripreemiaga „Kõige ausam enesepeegeldus”.
Photo by Erly
Õpilaste teadustööde riikliku konkursi teine voor toimus 8. ja 9. aprillil 2025 õpilaste teadusfestivalil AHHAA Teaduskeskuses. Meie kooli 9. klassi õpilase, Marten Verner Misniku, töö sai teise vooru.
Marten Verneri töö „Kooli valgustuse energiatõhususe tõstmine“ sai kaks tunnustust:
Eesti teaduste akadeemia presidendi tänukirja. Põhjendus: kaheksanda klassi töös võrreldi, mõõdeti ja hinnati eri tüüpi valgustite kasutamise ning välja vahetamise otsatarbekust suure asutuse (oma kooli) näitel. Luminofoori asendamine LED-toruga tasub ära umbes kahe aastaga;
Eesti Energia eriauhinna, preemia 500 eurot. Põhjendus: uurimistöö pälvis erilist tähelepanu väga praktilise ja sisulise lähenemise poolest. Töös on esindatud tehnoloogiline vaade ja mõju inimeste tervisele. Analüüside mitmekülgsus ja kavatsus leida võimalusi igapäevaelu energiatõhusamaks muutmiseks pälvivad erilise tunnustuse Eesti Energia kontserni poolelt. Julgustame Marten Vernerit jätkama teaduspõhist enesearengut ja tuvastama uusi võimalusi energiamaailmas.
Õpilase tööd juhendasid õpetajad Ando Tuul ja Ene Kärg
Rohkem infot
Fotode autorid: Sven Začek, Ene Kärg
18. märtsil toimus 7. klassi õpilastele põnev õppekäik Järvemuuseumisse Akva:rium, mis asub Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskuses. Õpilased osalesid programmis „Kalade määramine ja lahkamine“.
Päev oli väga tegus ja huvitav. Õpilased said teada, millised kalaliigid elavad Eesti magevetes ning õppisid tundma kalade kehaehitust – nii väljast kui seest. Uuriti, kuidas kalade välimus ja siseorganid on seotud nende elukeskkonna ja toitumisega.
Õpilased töötasid väikestes gruppides, täitsid töölehti, vaatasid kalu lähemalt ning lahkasid neid juhendaja abiga. Lahkamisel kasutati mitmesuguseid töövahendeid: binokulaare, pintsette, preparaadinõelu ja kummikindaid.
Õppekäiku rahastas Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi kalanduse teabekeskus ja KIK.
Kolmapäeval tõmbasime joone alla II trimestrile ja õpilased, kes tublisti tööd teinud, said tunnustatud.
Kogunemist alustasid õpetajad, kes lugesid ette lõigu oma lemmik eesti kirjaniku laste- või noorteraamatust ja õpilased püüdsid arvata, mis teosega on tegu.
Öeldakse, et kordamine on tarkuse ema ja seetõttu kandsid õpetajad oma esinemise lõpus lõigu veel kord KÕIK KOOS ette, et saaks lõplikult aru, mis looga tegemist oli!
Selle ettekande ajal kostus publiku hulgast naeru ja jutukahinat – arusaadav miks, sest KOOSLUGEMISE tulemusena tekkis ruumis humoorikas kakofoonia.
„Kaunistagem Eesti kojad kolme koduvärviga..." - nende sõnade saatel algas Parksepa Keskkoolis Eesti Vabariigi 107. aastapäevale pühendatud aktuste triloogia.
Õpilasesinduse juhtkond koosseisus Brent Piigli, Claudia Mokrik ja Inge Heliste tõid sisse lipud ja seejärel kõlas Eesti hümn.
Aula oli pidurüüs, saades inspiratsiooni saabuva suve üldlaulu- ja tantsupeost „Iseoma". Iluloojad olid Maili Toom, Anneli Arike ja Hele Leppik.
1.–5. klassi aktusel kõneles pidupäevatemaatiliselt koolijuht Aigi Sikkal. Luuletustega kodust ja kodumaast esinesid 1. ja 4. klassi õpilased, mille olid selgeks õpetanud õpetaja Liia Luik ja Ülle Noppel.
Laulsid solistid, ansambel, 1. klass ja poisid ning lastekoor. Õpilasi juhendas õpetaja Endla Kersman.
Tantsupõrandal keerlesid noorem ja vanem rahvatantsurühm, juhendajad Helle Liloson ja Airi Pütsep. Kavas olid tantsud, mida saab näha saabuva suve tantsupeol „Iseoma". Ka osad kõlanud lauludest olid saabuva laulupeo repertuaarist.
6.–9. klassi aktusel oli külaliseks Kaitseliidu Võrumaa maleva pealik Vaido Siska, kes kõneles noortele vabadusest ja selle olulisusest.
Kõlasid laulud ja näha sai rahvatantsu. Laulsime ühislaule.
Gümnaasiumi aktusele oli külla tulnud Võru Instituudi juht Ivari Padar, kelle kõne saalisviibijatele oli kantud mõttest kui oluline on haridus, õppimine ja keel. Kogu kõne oli võru keeles ja kõik said aru!
Pidupäevale kohaselt kõlasid ka sel aktusel laulud mitmete koosseisude esituses ja silmailu pakkusid kooli rahvatantsurühmad. Aktuse lõpetasime hoogsalt õpetaja Silja Otsari eestvedamisel ühislauludega.
Tehnilise toe eest kandsid hoolt Üllar Plangi, Antti Leppik ja Ott Keerutaja.
ELAGU EESTI!
19.02.2025 tunnustas Võru Vallavalitsus silmapaistvaid vallakodanikke. Au- ja tänukirjad andsid Võru vallavolikogu esimees Georg Ruuda ja vallavanem Kalmer Puusepp üle Võru Kandles toimunud kontsert-vastuvõtul.
Võru valla aasta noorsportlane – Laura Jõõger
Laura Jõõgeril on head ja väga head tulemused kergejõustikus ja korvpallis. Eelmisel aastal võttis ta aktiivselt osa võistlussarjast „TV 10 olümpiastarti" ja saavutas nii kergejõustiku mitmevõistluses tüdrukute vanemas klassis kui ka kettaheites teise koha. Võru maakonna koolinoorte kergejõustiku meistrivõistlustel on Laura Jõõger saavutanud kõrgushüppes teise ja kolmanda koha, kaugushüppes teise ja kettaheites kolmanda koha.
Parksepa korvpalliturniiril sai Laura Jõõger turniiri parima mängija karika ja tõi Parksepa tiimi esikohale. Ka Võru maakonna kuni 9. klasside tüdrukute korvpalli meistrivõistlusel võidutsesid Parksepa Keskkooli tüdrukud. Parksepa Keskkooli 6. klassi tüdrukute võistkond, kuhu Laura Jõõger kuulub, on saavutanud mitmeid poodiumikohti nii korvpallis, võrkpallis kui saalijalgpallis. Laura Jõõger on pälvinud ka meeskonna parima mängija tiitli 2024. aasta noorte korvalliturniiril „Tallinn Nord Cup".
Allikas: Võru valla kodulehekülg
Fotod: Tiina Männe
14. veebruaril 2025 külastas Parksepa Keskkooli projekti „Meister kooli“ raames seto rahvarõivaste ehtemeister Evar Riitsaar koos Ülle Kauksiga.
7.–9. klassi õpilastele tutvustati seto rahvarõivaid, nende kandmise traditsioone ja paikkondlikke eripärasid. Loengu käigus oli võimalus proovida rahvarõivaid, samuti tantsiti ja lauldi.
„Meister kooli“ on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu algatatud projekt, mille eesmärk on rahvuslike käsitöötraditsioonide järjepidevuse säilitamine kooliõpilaste ja tunnustatud käsitöömeistrite ühistegevuse kaudu.
Fotod: Mariina Kõrs ja Airi Pütsep
REEDE on tore päev ja kui on veel lausa SÕBRAPÄEVA REEDE on rõõm mitmekordne....
Esimene üldlaulu- ja tantsupeo „Iseoma" ettelaulmine ja -tantsimine on edukalt tehtud.
Nüüd saab noote ja samme edasi lihvida, et siis järgmine kord juba täishiilguses särada ja suurele peole jõuda...
Meie koolist on teel peole laste-, poiste- ja segakoor, kelle juhendajateks õpetajad Endla Kersman ja Silja Otsar. Tantsijatest püüdlevad suurele peole 3.–4. kl ja 7.–9. kl rahvatantsurühmad. Juhendajateks Helle Liloson ja Airi Pütsep.
Head harjutamist!
Fotod: Airi Pütsep, Kaire Vaarask, Kristi Vals
11.a klassi õpilaste Kaire ja Anette praktilise töö koostamise käigus toimus väljasõit Alūksne linna Läti Vabariigis.
Külastasime keskaegset Liivi ordulinnust, ajaloo- ja loodusmuuseumi. Lähemalt saate tutvuda reisi materjalidega kevadel uurimistöö kaitsmisel.
Teisipäeval, 28. jaanuaril toimus 10.b klassil mitme õppeainega lõimitud koolipäev Vastseliinas.
Piiskopilinnuses viidi läbi ajalootund keskajast koos raudrüüde ja häbimaskide näituse külastusega ning uisuväljakul kehalise kasvatuse tund.
Ka lumeta ja vihma käes on võimalik uisustaadioni katuse all talvemõnusid nautida.
Uisutades selgus igaühel, mis on hõõrde-, gravitatsiooni- ja vastupanujõud, millised lihased aitavad tasakaalu hoida ning kui palju sellega toimetulekuks energiat kulub (füüsika-bioloogia-keemia).
Oli teistmoodi ja tore koolipäev!🙂
📸 Tiina Asi
Karolin Niido 12.a klassist tegi suurepärase tulemuse maakondlikul bioloogiaolümpiaadil, üldarvestuses kuulub talle II koht.
Saadud punktisumma oli nii hea, et ta on kutsutud osalema ka märtsis toimuvale üleriigilisele bioloogiaolümpiaadile.
Väga hea tulemuse saavutas ka Kertu Haak 10.a klassist, kelle tulemus oli üldarvestuses neljas, kuid 10. klasside arvestuses esimene!
Kokku osales maakonnast 24 õpilast, meie koolist 8 õpilast.
Peale Karolini ja Kertu panid oma võimeid proovile Mihkel Pintmann, Marten Koop, Reio Paring, Karina Soboleva, Karoliina Kruuse ja Chris Hainoja.
Kiitus kõigile osalenutele!
Juhendaja õpetaja Tiina Asi
Aastal 2025 möödub 500 aastat esimese eesti keelt sisaldanud trükise ilmumisest. Eesti raamatu aasta kannab motot „Rahvas algab raamatust” (Hando Runnel).
Parksepa keskkoolis toimus raamatuaasta pidulik avamine 29. jaanuaril. Võru Vallaraamatukogu ja Parksepa keskkooli koostöös tuli Võrumaa kirjanike panusest Eesti kirjandusse kõnelema Kauksi Ülle. Pidulikud avasõnad ütles Võru Vallavalitsuse haridusnõunik Siiri Konksi.
Gümnasistid said aulatunnis kuulda Ülle Kauksi kirjanikuks kujunemislugu. Ülle Kauksi tutvustas Võrumaalt pärit kirjanikke: Artur Adson, Juhan Jaik, Ain Kaalep, Raimond Kolk, Bernard Kangro, Karl Ast Rumor, Jaan Lattik – ja nende loomingut. Aktiivsemad ja kiiremad aulatunnist osavõtjad said kingituseks raamatu Kauksi Ülle autogrammiga.
Kauksi Ülle on muheda, humoorika ja mõnusa jutuvestmisoskusega Võrumaa kirjanik. Nautisime tema sõnavalikut, põnevaid meenutusi ja rikkalikke teadmisi kirjandusest. Oli hariv, huvitav ja ülimalt meeldiv aulatund.
Täname Võru Vallaraamatukogu.
Head eesti raamatu aastat!
Reedel, 17. jaanuaril külastas kooli ühiskonnaõpetuse tunni raames Euroopa Parlamendi liige, endine Riigikogu esimees ja Eesti Vabariigi peaminister JÜRI RATAS, kes kõneles 8. , 9. ja 12. klassile.
Arutelu keskmes oli noorte aktiivsuse ja ettevõtlikkuse tähtsus maapiirkondade arengus.
Foto Kaidi Oja
Meie kooli õpilased Laura Raag, Kirke Kari ja Kertu Kääpakaust osalesid 11.detsembril 2024 Riias toimunud ja Samsungi korraldatud Solve For Tomorrow ideekonkursi finaalvõistlusel ning saavutasid Leedu järel II koha. Õpilasi juhendas õpetaja Ene Kärg.
Loe ka pressiteadet ja artiklit Võrumaa Teatajast.
Muusikalid on alati positiivse laenguga, nõnda ka karussell-kontsert muusikalihittidest ja filmimuusikapärlitest, mida reedel, 20. detsembril, viimasel päeval enne vaheaega meie aulas kuulda sai.
Esinesid sopran Sigrid Mutso, keda saatis klaveril Tiiu Sisask.
Kuulda sai imelisi ja kaasahaaravaid meloodiaid ning lõbusaid lugusid ja huvitavaid teadmisi heliloojate ning ajastute kohta.
Päkapikk Cookie oli ka kohal ja lasi enda kõrvu paitada klassikalistel muusikahelidel. See oli ka paik, kus ta end sel aastal viimast korda ilmutas. Kohtumiseni detsembris 2025!
Meil oli tore jõulupidu!
Tegus õpilasesindus korraldas – vaikselt ja märkamatult, justkui päkapikkudena, tegutsedes – tulemus sai ilus ja lõbus! Noored olid tublisti eeltööd teinud ja pidu toimus tänu paljudele toetajatele.
Teoks sai eriline ja meeldejääv õhtu, kus koolipere oli koos ja südamesse jõudis killuke jõulurõõmu.
Õhtujuht Kairi Kauts – sa olid äge ja konkreetne!
Perepead Angela ja Kadri, andsite endast parima, teie tiimid olid vaprad!
Võidu tõi koju põhikooliperekond Kuldmets!
PALJU ÕNNE!
Suur tänu kõikidele toetajatele, tänu kellele meie pidu toimuda sai!
18. detsembril toimus noorema vanuseastme jõulupidu.
Pidu algas etendusega „Hakka või usukuma!".
Loo autor on meie eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leiu Sulg, kes kirjutas näidendi juba üle 20 aasta tagasi.
Näitlejateks olid 6. klassi ägedad õpilased ja loo seadsid lavale õpetaja Mariina Kõrs ning huvijuht Airi Pütsep.
Töö esietenduseni kestis pea kaks kuud. Tulemus sai hoogne ja nauditav. Õpilased laval nautisid mängu ja sära jõudis saali.
Pärast etendust leidis aset peo kulminatsioon – saabus jõuluvana! Ja mitte niisama! Jõuluvana oli päkapikulaulu helide peale sattunud rõdule ja katsetas, kas ta saab sealt allaaulasse laskuda. Kogu saal rõkkas jõuluvanale kaasa ja palus, et ta ikka treppi kasutaks. Õnneks ta ikka nii tegigi!
Klassid olid jõuluvanale esitamiseks kenad laulud ja lood selgeks õppinud. 4. klass luges jõuluvanale ette enda kirja pandud ilusaid ja elulisi soove, mis kõnetavad kõiki nii jõulu kui ka igal teisel ajal.
Laste kirjad said jõuluvanalt alla päris ehtsa pitseri! Uhke wärk!
2. klass oli oma etteasteks kaasa haaranud robotite ansambli, kes lõbusa jõululoo kuuldavale tõi.
Päkapikud olid kõikidele klassidele kingikotid klassi toimetanud ja kooli noorimad – 1. klassi õpilased vanematega jäid jõuluvana juurde, kus nad said oma salmi või laulu ette kanda!
SUUR AITÄH JÕULUVANA VILLE, ET SA MEILE KÜLLA TULID JA MEID KÕIKI JÕULURÕÕMUGA KOSTITASID!
2025. aasta esimese nädalavahetuse veetis 7.b klass talvepealinnas Otepääl. Ilmataat kinkis meile imelise talveilma, mida täiel rinnal nautida!
Matkasime Tehvandi suusahüppemäele, vaatasime üle kuulsad suusarajad, kus toimuvad maailmakarikaetapid ja veetsime kaks tundi Winterplace` is tuubitades. Õhtul soojendasime päevasest talvetrallist külmi luid ja liikmeid vanade eestlaste kombekohaselt saunas ja lõõgastusime mullivannis .
Küll oli alles aktiivne ja tore nädalavahetus värskes õhus! Soovitame kõigile!
7.b klass ja õpetajad Sirje ning Margus.
27. detsembril 2024 tunnustati Võru maakonna spordiaasta 2024 parimaid.
Aasta treener-õpetaja – Margus Koor
Võru maakonna parim noorsportlane 2024 – Natali Kulaga
14. detsembril 2024 toimus Võrus dr Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumis Lauluisa mälestuspäev. Lauluisa mälestuspäeval leidis traditsiooniliselt omaniku ka Kreutzwaldi stipendium, mis tänavu läks Parksepa Keskkooli 12.a klassi õpilasele Karolin Niidole.
Kreutzwaldi stipendium määratakse igal aastal ühele Vana-Võromaa gümnaasiumi või keskkooli vanema astme tublile ja edasipüüdlikule noorele. Stipendiumi määramisel arvestatakse kooli poolt tehtud ettepanekut.
Õpilasleiutajate riiklikul konkursil saavutas 1. klassi õpilane Laureen Kuus leiutisega „Venivad kingad" Lottemaa Teemapargi eripreemia. Põhjendus preemiale – „Meil on siin Lottemaal kogu aeg jalanõudega probleem – need on kaduma läinud, väikseks jäänud vms. Nii äge oleks naabrimeest aidata oma kingadega aga näe, teisel on kolm numbrit suurem jalg. Heast tahtest ei tule miskit välja, lõika või kinganinad maha. Laureeni leiutis lahendaks olukorra imetabaselt".
Ka lumeta võib jõulutunnet tunda, ei hooli me, et must on maa....
Täna hommikul kõlas kooli sisehoovis jõulumuusika – traditsioonilise advendihommikuga avasime jõuluootuse aja...
Õpilasesinduse liikmed Lianne, Kristelle, Laura ja Miia jagasid klassidesse jõuluvalgust – küünlad ja pühademaitselisi piparkooke.
Päkapikk Cookie on ka tagasi....täna oli ta meiega sisehoovis.
Homme ja järgmistel päevadel – kogu jõulueelse aja sätib ta ennast klassidesse ja vaatab sealt kogu päeva jooksul meie toimetusi. Hoidke silmad-kõrvad lahti! :)
Ja pidage meeles, puudutada teda ei tohi, muidu maagia kaob!
Võru valla noorteorkestri liikmed, nende sõbrad Tartu 1. muusikakoolist ja Elleri koolist kohtusid taas traditsioonilises talvelaagris Navi seltsimajas. Kolm päeva õppimist ja koos mängimist sai nauditava finaali pühapäevasel advendikontserdil, kus oma esimese etteaste esimeste õpitud nootidega tegid Parksepa Keskkooli puhkpilliringi uued õpilased Teele Jõgeva (1. klass) ja Anni Pirnpuu (1. klass) koos oma juhendaja Kristiinaga. Külalisena esinesid kontserdil meie ja Võru muusikakooli õpilased Meriliis Hirs (6. klass) metsasarvel ja Meinhard Hirs (2. klass) klaveril.
28. novembril toimus Vastseliina Gümnaasiumis matemaatikavõistluse Nuputa piirkondlik voor.
Parksepa Keskkooli õpilased olid väga edukad, 7. klassi võistkond saavutas 1. koha ja 5.-6. klassi võistkond 2. koha. 7. klassist olid nuputamas Liis Kärbla, Kaspar Jaaska ja Kristelle Jõgeva, 5.-6. klassi võistkonda kuulusid Mia Mall Haljend, Hugo Park, Tuuli Jõgeva ja Karmen Käär.
Õpilasi valmistasid võistlusteks ette õpetajad Anneli Tambets, Mariina Kõrs ja Maili Toom.
Teisipäeva, 26. novembri 2024 õhtul korraldati üle Eestimaa mitmetes paikades helkurikõnd.
Meie kooli väike meeskond – õpilased ja lapsevanemad eesotsas õpetaja Helle Lilosoniga võttis ka sellest sündmusest osa. Start anti Parksepast ja kõnniti Väimela poole, kus kohtuti tee peal ka teise meeskonnaga, kes samuti helkurkõnnist osa võttis.
Hommikune õpilasesinduse helkurikontroll koolis oli justkui eilse õhtu jätkuks, kaasatud oli ka lapsevanem, abipolitseinik Romero Hõrak. Aitäh, et leidsite aega meie ettevõtmisse panustada!
Tulemused helkurikandmises olid jahmatavad! Enamikul õpilastest puudus helkur – ka riietel ega jalanõudel polnud ühtegi helkuridetaili!
Õpilasesesinduse liikmed koos abipolitseinikuga andsid helkuri neile, kel see puudus.
Helkurikandjatele pakuti kommi.
Loodame, et homme, ülehomme ja edaspidi on helkurisäras jalakäijaid kordades rohkem kui tänahommikune tulemus näitas.
Helkur võib päästa elu!
Riputa see endale külge ja ole pimedal ajal nähtav!
Niimoodi laulsid eile kadrisandid Parksepa koolis ja lasteaias – kadriema Ülle oli oma suure perega külas käimas.
Nii vahva, et lasteaias ristusid meie teed udmurtidega, koos seadsime sammud kooli poole, et udmurdid saaksid meie kooli 6.–9. klassi õpilastele oma kultuuri tutvustada.
Aitäh kõikidele vahvate kohtumiste eest!
21. novembril 2024 toimus Vastseliinas VII teadmuspäev. Vastseliina gümnaasiumisse kogunes Võru maakonna 14 kooli 60 nupukat 1.–3. klassi õpilast koos õpetajatega. Parksepa Keskkoolist osalesid Anni Pirnpuu 1. klassist, Ketter Kivi 2. klassist ja Tauri Lapina 3. klassist. Õpilasi saatis Anni Mets.
Karupoeg Puhh on öelnud: „Mitte keegi ei saa olla kurb, kui tal on õhupall.” Nii oli sellelgi teadmuspäeval ette valmistatud viis õhupallidega seotud töötuba.
Kunstitoas sai meisterdada järjehoidjat ja Karupoeg Puhhi õhupalli puhuma panna. Matetoas sai teha õhupallimatemaatikat, teadustoas katseid õhupallidega. Liikumistoas mängiti õhupallidega. Põgenemistoas tuli aidata jänes Jaagul kaduma läinud õhupall üles leida probleemülesannete kaudu.
Töötubades osaledes omandas õpilane uusi teadmisi. Kõik said endale õhupalli, isegi mitu.
Teadmuspäeva korraldasid Kertu Torn ja Terje Mägi.
15. novembril 2024 oli kooli aulas 1. klassi aabitsapidu. Kohal olid elu tähtsama raamatu –aabitsa – läbilugenud õpilased ja nende vanemad. Lapsed esinesid laulude ja luuletustega, loeti ette aabitsatõotus ning kõik usinad õppurid said kätte aabitsatunnistuse. Aabitsatest tehtud spaleerist läbi minnes tegi õpetaja Ülle õpilaste ninad kriidiseks ja sellega sai 1. klassis läbi aabitsaaeg. Ees on uued proovikivid...
16. oktoobri hommikul pärast Võrumaa noortebändide õhtut Lasva rahvamajas, startis Kroks Kose gümnaasiumi poole, kus toimus kolmas õpilasbändide festival „KooliRock 2024".
Klahvpillimängija Laura Potter kaitses tiitlit ja tuli festivalilt juba kolmandat korda tagasi laureaaditiitliga „Parim pianist"!
ELAGU NOORED, PILLIMÄNG JA MUUSIKA!
Noorsootöönädala reedel, 2024. aasta 15. novembri õhtul kogunesid Lasva rahvamajja Võrumaa noortebändid, et musitseerida ja näidata end publikule. Sündmuse korraldasid Parksepa Keskkooli 8. klassi õpilased Braian Tsirk ja Ott Keerutaja oma loovtöö raames.
Korraldajatel oli ülimalt hea meel, et sündmusel osales kokku üheksa noortebändi. Kaks Võru muusikakoolist: Must pingviin ja Abba/Arrival. Vastseliina muusikakoolist viis! bändi: Jarks, Noored ja ilusad, Girl Power, Krõps, VMKFE!. Võru Kesklinna kooli bänd Arestor ja Parksepa keskkooli noortebänd Kroks.
Bände juhendavad Ermo Talvik (Vastseliina Muusikakool), Mats Piho (Võru Muusikakool), Kevin Marks (Võru Kesklinna Kool) ja Endla Kersman (Parksepa keskkool).
Igal kollektiivil oli esinemisaega 15 minutit ja enamikul mahtus sellesse aega kolm lugu. Iga bänd oli omanäoline ja tekitas publikus emotsioone, fänne jagus kõigile.
Õhtut juhtis alati naerusuine Kristi Vals, kelle rõõmus meel ja hoogne olek täitsid kogu saali hea energiaga.
Publikut jagus nii saali kui ka kohvikutesse. Magusaid ja soolaseid ampse pakkusid rahvale Sõmerpalu noortekeskuse ja Parksepa keskkooli
õpilasesinduse kohvikud.
Sündmuselt ei puudunud ka heasoovlikud nõunikud, kes andsid noortele artistidele vahetult pärast esinemist tagasisidet. Nõunike laua taga kuulasid ja vaatasid laval toimuvat Vanemuise teatri sümfooniaorkestri muusik Kristiina Luik, ettevõtlik heaoludisainer Egle Kõva ja muusik, näitleja ning laulja Märten Männiste, kes oli ka ühtlasi õhtu peaesineja.
Õhtu lõpus valiti publiku lemmik, kelleks osutus ansambel Kroks. Korraldajad ja Kroksi liikmed Ott ja Braian tegid aga džentelmenliku žesti ja kuulutasid publiku lemmikuna välja hoopis teise koha saavutanud Abba/Arrivali.
Õhtu hääled pani kokku kõlama Helimix ja Märt Juhanson. Korraldajad tänavad kõiki toetajaid, tänu kellele sündmus toimuma sai: Lasva
rahvamaja head haldjad Sirje Kuuseorg ja Maarika Helde, fotograaf Claudia Mokrik (Parksepa KK 11. kl), videograaf Ene Kärg, Võru valla
kultuuri ja noorsootöökeskus, Stanford Music, Rauameister AS, Värska Originaal AS, Võrumaa Toidukeskus.
Tegevusi viidi ellu koostööprojekti „Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” raames ja meetme „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” vahenditest.
Projektitegevusi toetab Võru vald noorte omaalgatuse toetuse kaudu.
Korraldajad Braian ja Ott usuvad, et sellest sündmusest oli suur kasu kogu Võrumaale, et julgustada olemasolevaid noortebände edasi tegutsema ning inspireerida ka teisi noori muusikaga tegelema. Nad soovivad, et sellest üritusest saaks alguse traditsioon, kus Võrumaa noortebändid saaks igal aastal kokku tulla, üksteisega mõõtu võtta ja publikut oma muusikaga rõõmustada.
Uute muusikaliste kohtumisteni laval!
Korraldajad Ott Keerutaja ja Braian Tsirk
Taustajõud ja loovtöö juhendajad Airi Pütsep ja Merle Tsirk
Ürituse koduleht, kust leiab ka fotogalerii:
https://koodimeistritemuinajutulineseiklus.my.canva.site/
13. novembril 2024 kogunes ligi 140 õpilast Võru-, Põlva- ja Valgamaa koolidest Parksepa Keskkooli põnevale üritusele „Koodimeistrite muinasjutuline seiklus". Lisaks programmeerimise võistlusele Scratch`is loodi õpilastele võimalus tegevuspesades osalemise kaudu iseseisvaks õppimiseks. Korraldajad rakendasid nüüdisaegset õpikäsitust, mille kohaselt õppimine on aktiivne ja koostöine ning milles õppija õpib õppima ja võtab oma õppimise eest vastutuse. Õpetaja roll on toetada õppijat ning luua keskkond ja tingimused, milles iga õppija saab oma end teostada..
Päev algas avamisega, mis tõi kõik osalejad ühise eesmärgi juurde - luua ise tehnoloogia abil midagi ainulaadset. Alustuseks tervitas külalisi Parksepa Keskkooli õppejuht Anneli Plado, kes soovis kõigile tegusat päeva ja innustas aktiivselt kaasa lööma. Ettelugemispäeval II koha saanud Triin Tuul esitas meile videovahendusel muinasjutu „Siili ja jänese võidujooks”. Seejärel said õpilased tuttavaks tegevuspesade mentoritega ja päev võiski alata. Osalejad jagunesid kaheks - programmeerimisvõistlusele tulnuid ootasid kahes klassiruumis arvutid ja võistlusjuhendid ning ülejäänud osalejad asusid uurima tehnoloogilisi vahendeid tegevuspesades. Aga nüüd kõigest lähemalt.
Võistlejatel tuli Scratchi keskkonnas luua programmiplokkide abil kas animatsioon või mäng, mis pidi põhinema avamisel kuuldud muinasjutule „Siili ja jänese võidujooks”. Animatsiooni tehes tuli mõelda loo ülesehitusele ja sisule, tehnilisele teostusele ning loogilisele koodile. Mängu tehes tuli samuti mõelda loo ülesehitusele ja seosele muinasjutuga, aga lisaks ka mängitavusele, visuaalsele kujundusele, tehniline teostusele ja programmile, kasutajakogemusele ning mängu üldmuljele. Aega selle kõige teostamiseks oli napilt ja tuli tõeliselt keskenduda ning tähelepanu oma programmile suunata.
„Seekord mul ei tulnud hästi välja. Selle jutu järgi ei tulnud häid mõtteid. Oleksin tahtnud teist juttu,” jagas üks mängu programmeerijatest. Richard lisas, et „Väga lihtne oli sisse saada ja hakata programmeerima. Sain väga lihtsalt teha mängu sissejuhatuseks lühikese animatsiooni ja siis tegin mängu, mis oli päris lihtne esimest korda teha ajapiirangu sees.”
„Muinasjutt meeldis väga. Animatsiooni oli tore teha, natuke läks aega, et tegelane liikuma saada, aga lõpuks tuli aega puudu”, olid ühe animatsiooni programmeerija sõnad.
Üritusel said õpilased tegutseda kokku kümnes tegevuspesas, mille loomisel said korraldajad inspiratsiooni Ilmar Tomuski uues raamatu „Paul hakkab inseneriks" lugudest. Raamatu peategelane Paul on uudishimulik poiss, kelle meeldib joonistada, lugeda ja eelkõige koos isaga garaažis meisterdada ning uurida, kuidas asjad on tehtud. Paul tahab suurena inseneriks saada, nagu on tema isa. Ürituse tegevuspesad pakkusid samuti võimalust nii joonistada, disainida kui ka roboteid ehitada ja programmeerida. Näiteid mõningatest tegevuspesadest:
digipildi loomine teemal „Porgandiauto” ja majaga võtmehoidja printimiseks 3D disainimine panid proovile osalejate kunstioskused;
Spike Prime’ i robootikakomplekti kasutamine võimaldas ehitada roboteid, mis tantsisid või viskasid komme;
sidruniga vooluringi simuleerimine TinkeraCad´i keskkonnas näitas, kuidas sidrun võib voolu anda ja LED-dioodi särama panna;
Stop Motion Studio äpiga animatsioonide tegemine ja MicroBiti programmeerimine pakkusid nii tehnilist väljakutset kui ka mängulusti.
„Tegevuspesad olid ägedad! Sain ise videot teha, legoroboteid ehitada ja neid programmeerida. Ma polnud varem näinud, et enda tehtud pildi võib ellu äratada,” rääkisid 2. klassi poisid särasilmil. Tegevuspesa mentor Kerdo ütles, et kõik, kes käisid animatsiooni tegemas, ütlesid lahkudes, et „See oli nii äge!”.
Päeva tähtsündmuseks oli kohtumine armastatud lastekirjaniku Ilmar Tomuskiga, kes jagas oma lugude tagamaid ja innustas lapsi uurima, kuidas asjad töötavad. „Ilmar Tomuskit oli nii hea kuulata. Ta rääkis leiutamistest ja leiutajatest,” ütles üks noor osaleja.
Pärast tegusat päeva tänati kõiki osalejaid ja jagati ProgeTiigri meeneid. Koju ei saanud enne keegi, kui oli pistnud põske tükikese suurest tordist – see magus suutäis pani punkti meie koodimeistrite muinasjutulisele seikluspäevale.
Pärast põnevat päeva said õpilased kaasa:
kogemused ja oskused, mida nad saavad rakendada ka koolis ning igapäevaelus;
enesekindluse uute tehnoloogiliste vahendite ja digikeskkondadega iseseisvalt eksperimenteerida;
ideid, kuidas tehnoloogia ja loovus koos avavad uusi võimalusi.
Selliste ürituste korraldamine pakub ka õpetajatele uusi ideid, kuidas lõimida tehnoloogiat igapäevasesse õppetöösse. Näiteks võib Scratch´is programmeerimist kasutada eesti keele tundides loovkirjutamiseks või õpitud teema kohta animatsiooni loomiseks, matemaatikas probleemide lahendamiseks või loodusainetes katsete visualiseerimiseks. Lisaks said õpetajad ideid, kuidas kasutada keskkondi nagu TinkerCad, Microsoft MakeCode ja Spike Prime, et pakkuda õpilastele IKT oskuste arendamise võimalusi.
Ürituse korraldajad, Triinu Grossmann ja Ene Kärg ütlesid, et ürituse eesmärk ei olnud ainult lastele uute oskuste õpetamine, vaid pakkuda ka õpetajatele ideid ja tööriistu, mida klassiruumis rakendada ja kasutada.
„Koodimeistrite muinasjutuline seiklus" näitas, kuidas tehnoloogia ja loovus saavad pakkuda õpilastele tähendusrikkaid õppimiskogemusi. Lõimitud õpe toetab õppijate üld- ja tulevikupädevuste arengut. Üritus panustas tulevikuoskuste kujundamisse – loov mõtlemine, tehnoloogiline kirjaoskus ja koostööoskused on kõik olulised oskused, mida noored vajavad nii koolis kui ka edaspidises elus.
Kui te sel korral ei osalenud, siis ärge muretsege! Kindlasti toimub sarnaseid üritusi veel ja kes teab – võib-olla oled just sina järgmine, kes loob maailma kõige lahedama koodimeistrite seikluse. Ole valmis loovaks väljakutseks ja proovi ka ise kätt programmeerimises!
Üritust toetasid Võrumaa Arenduskeskus, Haridus- ja Teadusministeerium, Haridus- ja Noorteamet, ProgeTiiger.
Suur tänu vabatahtlikele: Kerdo Murde, Kevin Kenk, Marten Verner Misnik, Tanel Plakso, Rasmus Raudkett, Alina Nagibina, Reio Paring – tegevuspesade läbiviijad, Claudia Mokrik – fotograaf, Lisette Must ja Laura-Lisette Vahemets – ürituse korraldamistiim, Ülle Noppel ja Šeila Mündi – Scratch´i võistluse juhendajad.
Ürituse korraldasid Ene Kärg Parksepa Keskkoolist ja Triinu Grossmann Erahuvikoolist Nuti-Võlur.
Üritust käis uudistamas Võrumaa Teataja toimkond, kes tegi kokkuvõtte 16. novembri 2024 väljaandes https://www.vorumaateataja.ee/koik-uudised/elu-ja-kultuur/33766-parksepa-keskkoolis-viidi-opilased-koodimeistrite-muinasjutulisele-seiklusele
Meil oli 15. oktoobril sünnipäev!🎈🎈🎈
Päev algas suure mürtsu ja lauluga - Kroks tervitas kooli saabujaid lauluga ja õpilasesindus pakkus kommi. Nii mõnigi õpilane ärkas ilmselt valjemate nootide peale hommikul fuajees üles 🙂.
Vahetundidel oli avatud õpilasesinduse sünnipäevakohvik, kuhu noored ise meelepärast küpsetanud olid.
Klassijuhatajatunnis tantsis kogu koolipere staadionil Kägara tantsu ja tantsijaid saatis õpetajatest-koolitöötajatest koosnev bänd. Õpetajad Endla ja Ando ning sekretär Kaidi mängisid akordioni, puhkpilliõpetaja Kristiina metsasarve ja õpetaja Ülle plokkflööti. Koolijuht Aigi, raamatukogujuhataja Ruth ja eesti keele õpetaja Leiu mängisid rütmipille.
Kunstiring meisterdas koos õpetaja Mailiga sügisesed kompositsioonid lõbusate siilidega, mis ehivad nüüd sööklalaudu ja administratiivkoridori aknaid.
KÕIK KOOS TEKITASIME MEELEOLUKA SÜNNIPÄEVA!
PALJU ÕNNE JA ELAGU PARKSEPA KESKKOOL!
20. oktoobril tähistatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuses ettelugemise päeva üleriigilise 4. klasside ettelugemise võistlusega. 2024. aasta on kultuuririkkuse aasta, ettelugemise võistlusel loetakse eri rahvaste lugusid. Tänavuse võistluse teemaks on „Ida pool päikest ja lääne pool kuud“.
Meie koolis on pikaajaline traditsioon, kus 4. klasside ettelugemise võistlusest võtavad osa kõik 4. klassi õpilased. Õpetaja Liia abiga valiti välja lood, mida lugeda. Esmalt loeti ette klassis ja teisel korral raamatukogus. Selgitati välja klassi parimad lugejad - Mia, Stefan, Jette, Karl-Oskar, Martin, Hannes, Robin, Sebastian ja Triin. Nemad käisid ette lugemas 2. ja 3. klasside õpilastele. Ikka selleks, et lihvida lugemisoskust ja saada esinemiskogemust ning harjutada nooremate õpilaste kuulamisoskust. Kõik 4. klassi ettelugejad olid väga tublid.
Õpetajate abiga valiti välja kaks paremat 4. klassi lugejat - Triin Tuul ja Karl-Oskar Liiv, kes esindasid meie kooli 9. oktoobril 2024 Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnas toimunud Võru maakonna 4. klasside ettelugemisvõistlusel. Triin luges raamatust „Loomamuinasjutud” lugu „Rebane ja vares” ja saavutas maakondlikul võistlusel teise koha. Karl-Oskar luges raamatust „Eesti loomajuttude- ja salmide kuldraamat” Holger Puki loo „Tallekese tahtmine” ning sai „Siira esituse preemia”.
Täname tublisid lugejaid ja õpetaja Liiat!
Ettelugemiskuu, oktoober, jätkub. Loeme ise ja suuname õpilasi lugema.
Leiame pimedatel sügisõhtutel kodus aega lastega kooslugemiseks!
Ruth Toots
20. ja 21.septembril 2024 toimus 7.b klassi rattamatk Palojärve äärde. Ilmaga vedas ja ööbisime telkides. Oli vahva üritus.
Klassijuhatajad Sirje ja Margus
Sel nädalal tõusis lendu põhikooli 63. ja gümnaasiumi 33. lend...
9. klassi juhatas õpetaja Anneli Tambets ja 12. klassiga alustasid Ilmar Kesselmann ning võiduka lõpuni viis klassi Hille Saarepuu.
Kõrget lendu teile, armsad noored!
Kulgegu teie lennutee ilma suuremate õhuaukudeta!
Ilusat suve kõigile!
Enne kevadist koolivaheaega kuulutati välja üleriigiline teadusteatrite videokonkurss, mille üldine teema oli energia. Video pidi mahtuma kolme minuti sisse, sisaldama huvitavat teavet ja vähemalt ühte teaduskatset.
Kuna meie kooli 8. klassi õpilasel Marten Verneril oli viimasel ajal kodustes katsetustes teemaks akud, siis sobis talle hästi tegeleda energia salvestamise teemaga. Samas tuli ka koolivaheaeg ja tal oli toimetamiseks piisavalt aega. Kogu videos filmitud tegevus toimub Marten Verneri maakodus.
Video: https://voting.rakett69.ee/contests/videoproov/energia-salvestamine-Marten-Verner-Misnik-rakett69
Video läks hindajate poole teele ja jõudis viie parema video hulka. Rahvahääletuse tulemusena krooniti võitjaks Marten Verner!
Enefiti võiduauhind oli 1000 eurot! Ettevõtte esindajad käisid auhinda üle andmas kohas, kus video filmiti.
Palju õnne tublile ja entusiastlikule Marten Vernerile!!!
Täna alustasid meie kooli 10. ja 11. klassi õpilased Hanna Nahksepp ja Karolin Niido õpinguid Augsburgi Maria Theresia Gümnaasiumis.
Eelmisel sügisel meie kooli külastanud Erasmus+ partnerkooli õpetajad Maria ja Anja koos õpilastega käisid välja mõtte õppida huvilistel nende koolis. Karolin ja Hanna võtsid sõnal sabast ja tänu suurele tahtele ning kooli arengufondi toetusele, õpivadki nad nüüd kolm nädalat Augsburgis, Saksamaal.
Karolini pere oli see imeline pere, kes sügisel kõik Saksa õpilased enda kodus lahkelt majutas.
Edu ja kordaminekuid!
Suvekuumal esmaspäeval, 27. juunil 2024 oli 9. klassi tutipäev.
8. klassi kuldne kolmik - Karola, Joel ja Marion olid ette valmistanud ja viisid läbi sisuka liikumisrohke ning lõbusa tutipäeva.
Ilm soosis pidulisi, sest veemängud õues olid lausa kohustuslikud kui taevas säras suvepäike ja kraade oli +30 kandis.
Rõõmu sellest oli nii suurtel kui väikestel.
Pärast õuemänge tänasid 9. klassi õpilased õpetajaid, jagades neile tiitleid.
Suur tänu Timmuri emale maitsva ja suussulava koogi eest!
Edu eksamitel!
3. mail 2024 toimus solistide konkurss "Võrumaa laulukarusell 2024", kus esinesid 103 särasilmset laululast vanuses 3 kuni 19 eluaastat.
Meie kooli esindasid 🎤: Meinhard Hirs (1. klass), Mia-Marie Soosaar (2. klass), Triin Tuul (3. klass), Liise-Loreen Kuusik (4.a klass), Eliise Marii Mikson (4.a klass), Tuuli Jõgeva (5. klass) ja Braian Tsirk (7. klass).
🎶Laululaste hulgast valiti esinema suvel Lastefestivali koguperekontserdile Braian, kelle juhendaja on Kaari Kattai. Braianit saatis klaveril meie võrratu klaverimängija, 7. klassi õpilane Laura Potter.
Parima klarnetimängija eripreemia pälvis Meinhard Hirs, tema juhendaja on Endla Kersman.
Kiitus kõikidele esinejatele ja juhendajatele!
📸Fotode autor: Tiina Männe
9. ja 10. aprillil 2024 toimus Tartus AHHAA teaduskeskuses X õpilaste teadusfestival.
Need olid kaks päeva täis huvitavaid õpilaste ettekandeid, mis olid jõudnud õpilaste teadustööde riikliku konkursi II vooru. Oma töid tutvustasid ligi 100 põhikooli ja gümnaasiumi õpilast.
Teadusfestivalil on eraldi ka algkooli uurimistööde konkurss, kuhu saavad 1.–6. klassi õpilased saata oma uurimis- või praktilisi töid. Sel aastal oli algkooli võistlusele saadetud 59 projekti, millest II vooru oma töid tutvustama pääses 25 tööd. Oli huvitavaid töid kopsusambliku, kartuli kasvatamise, raagritsikate, linnuvaatluse, lina kasvatamise, Kuu pinna ja muude teemade kohta.
Parksepa Keskkooli 1. klassi õpilased Emma Palm ja Karola Liiv uurisid lumepartide meisterdamist ja nende füüsikalisi omadusi. Esmalt tehti prinditud vormiga sulalumest pardid, mis klassis kaaluti ja pandi topsi sulama. Uuriti, milline part sulas kõige kiiremini ja pärast sulamist mõõdeti sulanud lume vedeliku kogus. Kõik andmed märgiti üles. Katseid viidi läbi erinevatel päevadel ja erineva sulalumega. Katsete tulemused kanti tabelisse. Õpiti arvutama aritmeetilist keskmist, leiti mediaan ja uuriti, milline on mood. Mediaani leidmiseks järjestati iga katse andmed suuruse järjekorda ja vaadati, milline arv on keskel. Moodi leidmiseks vaadati, millise kaaluga parte oli katses kõige rohkem. Tulemustest järeldasime, et kokkupressitud teralise sulalumega tulevad poole raskemad pardid kui pehme värskelt sadanud sulalumega.
Meie töö vääris žürii tähelepanu ja nii pääsesime oma tööd teadusfestivalile tutvustama. Selleks valmistasime plakati ja õppisime oma tööd esitama. AHHAA keskuses tuli kahel päeval külastajatele oma projekti käiku selgitada. Lisaks tööle saime nautida teadusteatri etendusi, tutvuda väljapanekutega teaduse populariseerimiseks, külastada AHHAA keskust ja saada osa planetaariumi programmist. Esimesel festivali päeva õhtul oli kõigile osalejatele pidulik vastuvõtt Alexela loomelaval, kus saime kuulata ja vaadata esinemisi ning nautida maitsvaid piduroogasid.
Kui suuremate õpilaste parimad teadustööd saavad rahalised preemiad, siis algkooli uurimistöödele jagasid eripreemiaid Proto avastustehas, ERM, Energiakeskus, Lottemaa, Teadusagentuur jt. Meie saime Lottemaa eripreemia ehk siis prii pääsme Lottemaale.
Miks osaleda algkooli uurimistööde konkursil? Ikka selleks, et midagi uurida ja õppida teistmoodi. Tähtis on õppida oma tulemusi kirja panema. Ja kui hästi läheb, siis on võimalus veeta kaks toredat päeva teaduse keskel. Järgmisel aasta hooga uurima!
Ene Kärg
uurijate utsitaja
Karges kevadises õhus toimus teisipäeval, 16. aprillil 2024 abiturientide meeleolukas ja mänguline tutipäev.
11. klassi korraldajate meeskond oli ettevalmistanud mitmekülgse päeva, kus 12. klass oli jagatud meeskondadeks, mis kandsid väga põnevaid nimesid: Pliiatsihammaste Punt, Kleepuv Konnakarikaklubi, Krevetikarnevali Kambake, Lennukartulite Liit, Pudingupommitajate Punt, Hambaharja Haldjate Hõim ja Saatanlikud Supipotid.
Need samad meeskonnad läbisid õpetajatega fotoorienteerumise, sportlikud mängud õues, mille jaoks võeti eeskuju Erasmus+ õppekäigult Baskimaalt (meeskondlik topsimäng, kotishüpped, kotikandmine ja köievedu). Meeskonniti sai ära arvata ja kaasa laulda laule ning selgeks sai ka see kui hästi 12. klass oma klassikaaslasi ja õpetajaid tunneb.
Päeva lõpus tänas 12. klass õpetajaid-töötajaid!
Edukat ja töö- ning tulemusterohket eksamiaega, head abituriendid!
2024. aasta veebruari lõpus selgusid Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev lastejutuvõistluse „Minu esimene raamat” võitjad. Esikoha pälvis meie naabruses oleva Tilsi põhikooli õppealajuhataja, eesti keele ja kirjanduse õpetaja Liina Vagula käsikiri „Kingitus südamest”.
Emakeelenädala raames, 13. märtsil 2024 oli 1. klassi õpilastel võimalik kohtuda võistluse võitja Liina Vagulaga ja kuulata haruldase võimalusena esimestena ühte peatükki veel avaldamata raamatust. Liina rääkis õpilastele oma elu huntkriimsilmalikust üheksast ametist. Saadi teada, kuidas üks raamat valmib, mis on fantaasia ja kes on illustraator, kuidas saada heaks kirjutajaks või üldse tõeliselt heaks tegijaks mistahes elualal. Kirjanik soovitas, et tuleb lihtsalt nagu Käsna-Kalle kõik teadmised endasse talletada ja muidugi palju lugeda. Loodetavasti ilmub Liina Vagula raamat „Kingitus südamest” peagi, et saaksime seda lugeda. Praegu tegeleb kirjastus raamatule illustraatori leidmisega. Tunni lõpus proovisid 1. klassi õpilased ise kuuldud lugu illustreerida.
7.–9. klassi õpilasted kohtusid samal päeval Liina Vagulaga aulatunnis. Liina Vagula on kirjutanud praeguseks kolm noorteraamatut. Romaan „Keegi teine” saavutas 2017. aastal kirjastuse Tänapäev noortejuttude võistlusel teise koha. Raamat „Täiusliku elu hind” leidis 2020. aastal kirjastuse Tänapäev ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse noorteromaani võistlusel äramärkimist. Kolmas noorteromaan „Lenda, vaba lind” pälvis 2023. aastal samal konkursil kolmanda koha. Liina Vagula on varasemalt veel avaldanud kogumikud „Kirjad emale”, „Kirjad isale” ja luuleraamatu „100 tundevarjundit”.
Kolmanda kooliastme õpilased said kohtumiselt Liina Vagulaga vihjeid, kuhu saata sahtlisse kirjutatud luuletused. Üks võimalustest on avaldada oma loomingut noorte kirjandusajakirjas Värske Rõhk. Huvi korral leiab informatsiooni Instagrammist ja Facebookist. Samuti võiks julgelt osaleda kõikvõimalikel konkurssidel.
Täname õpetaja Ene Kärge, kes meile kirjaniku külla kutsus.
Ruth Toots
15. märtsil 2024 oli kooli aula otsast otsani rõõmu ja saginat täis. Saadi kätte teise trimestri tunnustused ja tänukirjad ning sellele järgnes kohtumine Võrumaa laste- ja noorsookirjaniku Grethe Rõõmuga. Seekord olid kuulajateks 2.–5. klasside õpilased ja mõned huvilised 6. klassidest. Kohe alustuseks küsis Grethe õpilastelt, et kas teha igav või lõbus raamatutuvtustus. Muidugi polnud kohtumisel igavusest jälgegi! Kuulajad kaasati kohe aktiivsesse mõttetöösse ja liikumismängudesse. Grethe tutvustas oma kõige uuemat lasteraamatut „Ruudi, Tuula ja hambahaldjas”, luges raamatust ette mitmed lõigud ning rääkis raamatu saamisloost. Hambahaldjate lugusid jutustasid nii Grethe kui ka õpilased. „Oled sa kunagi õhku näinud?”, küsis kirjanik. „Kuigi me seda ei näe, on see ometi olemas. Nii on ka hambahaldjad olemas”. Samuti õnnenööbid, mis on kunstnik Kerli Toom teiste vahvate piltide kõrval Grethe Rõõmu uude lasteraamatusse joonistanud.
Kuulsime õpilastelt väga ägedaid hambahaldja lugusid ja asjalikke küsimusi. Kel huvi, saab neid lugeda kirjaniku Facebooki konto Kirjanik Grtehe Rõõm 15. märtsi postitusest. Parimate küsimuste eest jagas Grethe kuulajatele mõned Lohe Lembitu sünnipäevakalendrid. Vaieldamatult asjalikum küsimus kirjanikule oli: „Kas sa oled oma raamatute kirjutamisest midagi õppinud?”
Kuulajad said veel teada, et Grethel on kodus neli koera, kaks poni ja kanad. Tal on neli last ja mees, kes käib ka koolis – Võru Kreutzwaldi Koolis. Tagasihoidlikkusest jättis Grethe ütlemata, et tema mees ei käi seal lihtsalt niisama, vaid on Võru Kreutzwaldi Kooli direktor. Grethe on ka fotograaf ja tal on oma stuudio.
Grethe Rõõmu raamat „Kaarnapuu” sai hiljuti tiitli „Hea noorteraamat 2023”, mille andsid välja Eesti Lastekirjanduse Keskus koos Eesti Lastekaitse Liidu ja Eesti raamatukogudega. See on suur tunnustus, mille üle on põhjust kirjanikul uhke olla. Suurim kingitus kirjanikule on kindlasti see, kui tema raamatuid loetakse. Loe sinagi!
Tulge laenutama varasemaid Grethe Rõõmu raamatuid „Lohe Lembitu lood” (kaks osa) ja „Tähtraamatu tagasitulek”. „Ruudi, Tuula ja hambahaldjas” ning „Kaarnapuu”, mida kohtumisel tutvustati ja mis jõuab peagi meie kooliraamatukokku.
Uute kohtumisteni Grethe ja tema raamatutega.
Ruth Toots
Hea 9. klassi õpilane!
Sul on suurepärane võimalus veeta üks päev meie kooli gümnasisti kõrval, käia koos temaga tundides ja osaleda koolielus. Nii saad parema ettekujutuse, milline näeb välja edasiõppimine Parksepa Keskkoolis.
Kuidas õpilasvarjuks tulla?
1. Õpilasel tuleb registreeruda hiljemalt 3. märtsiks siin: http://bit.ly/opilasvarjutamine24
2. Meie kool saadab Sulle kinnituse kokkulepitud õpilasvarjutamise kuupäevaga ja teavitab õpilasvarjutamisest Sinu kooli.
3. Kokkulepitud päeval ootab Sind ees:
* „oma“ gümnasist, kes organiseerib Sinu koolipäeva;
* põnevad kohtumised teiste õpilaste, õpetajate ja koolitöötajatega;
* osalemine tundides ja koolielus;
* tutvumine koolimajaga;
* kasulikud nõuanded ja vastused tekkinud küsimustele õpilaselt, kes on igapäevaselt selles keskkonnas.
Õpilasvarjutamine toimub 18.–22. märtsini 2024. a.
Õpilasvarjutamise nädalast võtavad osa ka Võru Gümnaasium, Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskus, Värska Gümnaasium, Antsla Gümnaasium ja Vastseliina Gümnaasium.
Kui Sul on õpilasvarjutamise kohta küsimusi, siis võtta ühendust:
Parksepa Keskkool: anneli.plado@parksepa.werro.ee
Käesolevat pidunädalat saatis kolm aktust- kõik oma näoga.
Aktused avas tervituskõnega kooli direktor Aigi Sikkal.
1.-4. klassi aktust ilmestas 3. klassi sõnaline etteaste, mille õpetaja Liia Luik kenasti kokku oli seadnud. Laulsid solistid ja esinesid klassid, koorid. Laulud oli selgeks õpetanud õpetaja, Võru valla noorsootöö edendaja 2024 Endla Kersman. Peo etteasteid juhatasid sisse 4.a klassi õpilased Kätriin- Karoliine Kindsiveer ja Kretel Raudsepp.
Hoogu ja pidulikkust lisasid väikesed ja suured rahvatantsijad, keda juhendavad Võru valla aukodanik 2024 Helle Liloson ja Airi Pütsep.
5.-9. klassi aktusel kandis ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Andrese kõne endas väga ilusat mõtet, kus ta lausus: riik algab teist, teie õppimisest, suhtumisest, käitumisest!
Ettasted juhtasid sisse 9. kl õpilased Karin Kivi ja Liisa Parmask.
Mõlemad aktused lõppesid ühislaulmisega.
Gümnaasiumi aktusel tegi suurepärase ettekande külaline Võrumaa Kaitseliidust, malevapealik VAIDO SISKA, kes kõneles noortele lihtsas ja ilusas keeles kui hea on Eestimaal elada ja milline väärtus on vabadus. Kõne lõpus andis ta kooli direktorile üle kingituse- Manifest Eestimaa rahvastele ja tegi sissekande kooli külaliste raamatusse.
Õpetaja Silja Otsar korraldas aktuse teises pooles meeliülendava minilaulupeo, kus kogu gümnaasiumi õpilaskond ja õpetajad, koolitöötajad saalis said tõelise pidutunde osaliseks.
SUUR TÄNU KÕIKIDELE, KES PIDUPÄEVA OMA PANUSE ANDSID!
ELAGU EESTI!
12.veebruaril 2024 toimus Parksepa Keskkooli vastlapäev Haanjas. Toimusid teatevõistlused, pikima liu võistlus kelkudel ja suusatamine imelistel suusaradadel.
Kolmapäeval, 24. jaanuaril 2024 külastas 12. klass õpetaja Andres Breidaksi eestvedamisel riigikogu.
Meid võttis vastu Mait Klaassen, kes näitas maja, kõneles noortega tunnikese päevakajalistel teemadel ja vastas noorte küsimustele.
Kuulati-vaadati riigikogu infotundi, roniti Pika Hermanni torni, kust avanes vaade Tallinnale.
Päeva lõpetas ringkäik vanalinnas.
Kolmapäeval, 24. jaanuaril 2024 toimus 5. klasside õpioskuste talgute maakondlik eelvoor. 5-liikmelised meeskonnad lahendasid ülesandeid Desmose keskkonna kaudu. Meie kooli meeskonda kuulusid Tuuli Jõgeva, Karmen Käär, Sirli Tasso ja Marcus Küttis. Õpilased tegutsesid meeskonnana ja üksteist toetades ning tööprotsessi analüüsides lahendasid väga eriilmelisi ülesandeid. Ülesannete lahendamisel tuli kasutada oma nutikust ja otsida vastuseid internetiallikatest. Kompleksülesanne sisaldas ka praktilist katset. Õpilaste ülesandeks oli samaaegselt ülesannete lahendamisega koostada ka poster, mis annaks ülevaate grupi tööprotsessist ja ka sellest, mida koos õpiti ja teada saadi.
Iga kogemus on kasulik, kui sellest on võimalik õppida.
30.11.2023 toimus piirkondlik NUPUTA võistlus. Matemaatikateadmisi panid proovile 5. ja 6. klasside neljaliikmelised võistkonnad (võistkondi kokku 22) ja 7. klasside kolmeliikmelised võistkonnad (võistkondi kokku 12).
Meie kooli 5. ja 6. klassi võistkonda kuulusid Tuuli Jõgeva, Karmen Käär, Liis Kärbla ja Kaspar Jaaska ning 7. klassi võistkonda Roland Käär, Kerdo Murde ja Laura Potter. Mõlemad kooli võistkonnad saavutasid väga tubli III koha.
Õpilasi juhendasid õpetajad Ülle Noppel ja Anneli Tambets
8. klassi õpilased võtsid 5. detsembril 2023 suuna Räpina Aianduskooli, kus osalesid KIK-i õppeprogrammist "Mikromatk õite ja viljade maailma". See haarav väljasõit oli tihedalt seotud bioloogia teemaga "Õis ja vili". Praktiline tegevus on alati parim viis teemade mõistmiseks ja õpilastel avanes suurepärane võimalus uurida binokulaari abil mitmesuguseid õisi, süveneda õite struktuuri ning laiendada oma teadmisi taimede paljunemisest.
Viljade ja seemnete töölehe täitmisel aitasid õpilasi lauad, kuhu oli välja pandud erinevad viljad, seemned ja taimede pildid. Õpilaste ülesandeks oli määratleda viljatüüpe: mari, kaun, õunvili, kupar, kõdrake, seemnis, teris, kukkurvili, pähklike, pähkel ja luuvili. Lisaks oli võimalus puhastada mõningaid vilju, et sealt seemneid kätte saada. Õppeprogrammi lõpus anti igale osalejale kaasa üks vili, mida kohe nautida - mõnus kodumaine õun.
Boonusena said õpilased võimaluse tutvuda koolimaja ja õppekasvuhoonega, kus avanes võimalus külastada muuhulgas lillekasvatusruumi ja maastikuehituse halli. Samuti anti ülevaade erialadest, mida aianduskoolis õppida saab – aednik, florist, keskkonnaspetsialist, maastikuehitaja ja tekstiilikäsitööline.
Räpina Aianduskooli külastus oli haarav ja hariv, avardades õpilaste arusaama taimede bioloogiast.
Õppekäiku toetas Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK).
🎅Tänasel, traditsioonilisel advendihommikul tantsisid sisehoovis päkapikud, süütasime küünlad, mille õpilasesindus klassidele koos heade soovidega üle andis ja sõime piparkooki. Jõuluvalgus klassides loob hubast meeleolu kogu detsembrikuu vältel.
Täna saab alguse ka klasside kaunistamise nädal.
Ilusat jõuluootust kogu kooliperele!
Reedel, 24. novembril 2023 Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses toimunud Võrumaa HaridusFestil tutvustasime Parksepa Keskkooli meie tulevastele gümnasistidele.
Meeskonda kuulusid Brent Piigli, Alina Nagibina, Claudia Mokrik, õpetaja Andres Breidaks, huvijuht Airi Pütsep ja direktor Aigi Sikkal.
Fotod Airi Pütsep ja Marta Kaiv
Parksepa Keskkooli 8. klassi õpilased osalesid 22. novembril 2023 projektis "Peakokad koolis". Projekt on Eesti Peakokkade Ühenduse ja Maaeluministeeriumi koostöös sündinud projekt, mille käigus Eesti peakokad külastavad põhikoole kõikjal Eestis.
Peakokad viivad läbi kokandustunde 6.–9. klassi õpilastele ja kokkavad koos lastega ning tutvustavad toiduvalmistamise põhitõdesid. Projekti eesmärk on koolitada noori inimesi selleks, et kokkamine oleks lihtne, maitsev ja hea.
Õpilased vaatasid enne toiduvalmistamist projekti käigus valminud lühifilmi “Eesti toidu lugu 19. sajandist kuni tänapäevani” ja videoklippi "Toiduohutuse viis võtit" ehk “Köögis ohutult ja teadlikult”.
Meie kooli õpilaste kokkamist juhendas Tallinna Teeninduskooli peakokk Veronika Eesmann. Koos õpilastega valmis kõrvitsapüreesupp, kerge kana-värskekapsahautis ja kummelimaitseline panna cotta marjadega.
Fotod Mariina Kõrs
AASTA EDUKAS ESINEJA 2023
Eilsel rõõmsal reedel, 24. novembril 2023 tunnustas Võru vald oma sädeinimesi.
Parksepa Keskkool võib uhke olla, et AASTA EDUKA ESINEJA tiitel tuli meie kooli noorteansamblile KROKS!
Rõõmustame koos Laura, Braiani, Oti ja Rasmusega - see tähendab Kroksiga ja õpetaja ENDLA KERSMANIGA, kes on noorte juhendaja!
SIIRAS ja SUUR TÄNU märkajatele!
Kohtume Kroksiga laval!
PALJU- PALJU ÕNNE!!!
📷 Airi Pütsep
Reedel, 24. novembril 2023 liikusid koolimajas ringi kadrisandid, kes laulsid, tantsisid, küsisid mõistatusi, uurisid lugemisoskust. Nagu korralikule sandile kombeks, sooviti karja- ja viljaõnne ning peretütrele rikkaid kosilasi. Kui kadrisandike vihjas oma jutuga, et soovib karaskit, vorsti- või lihatükikest, siis andideks saadi juur- ja puuvilju, kommi ning küpsiseid.
Kõik 1. klassi kadrisandid olid rõõmsad saadud andide üle.
Lisaks Parksepa koolile käisid sandid ka Parksepa lasteaias.
SUUR TÄNU kadriema Enele, kes väikesed kadrikesed rea peale sättis!
📷 Raina Karu
20.–26. novembril 2023 toimub üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal, mille raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ja ressursse mõistlikult kasutama. Tänavu on teemaks "pakend". Sellega seoses said 4.– 7. klassi õpilased 20. novembril osaleda Keskkonnaameti aktiivõppeprogrammis "Jäätmed ringlusesse!", mida juhtis Keskkonnaameti keskkonnateadlikkuse spetsialist Helen Kivisild. Töötoas tutvustati õpilastele ringmajanduse põhimõtet ja rõhutati, et prügilasse ladestamine tähendab materjali raiskamist ning see pole soovitatav viis prügiga ümber käimiseks. Lisaks räägiti jäätmete põletamisest, materjalide ringlusse võtust, jäätmete liigiti kogumisest ja sellest, et kõige keskkonnasõbralikum on muuta tarbimiskäitumist ning vähendada jäätmeid. Õpilased tegutsesid ka ise - laual oli suur kast prügiga, mille nad pidid sorteerima seitsmesse konteinerisse. Kui midagi läks valesti, siis arutleti selle üle koos. Lapsed nägid ka humoorikas võtmes koostatud õppevideoid, mis kujutasid plastpudeli teekonda spordiriiete valmistamiseni ja plekkpurgi teekonda autotööstusesse.
Sel nädalal on koolimaja seintel ka plakatid ringmajanduse ja prügi sorteerimise kohta ning QR-koodid, mis juhatavad prügi sorteerimise mängudeni.
Novembrikuus tähistatakse ülemaailmset teaduspäeva ja sellega seoses toimus
14. novembril 2023 Parksepa Keskkoolis põhikooli kolmandale kooliastmele teistmoodi koolipäev kui muidu.
Moodustati 12 neljaliikmelist segavõistkonda ja läbi tuli teha nelja töötoa ülesanded, mis nõudsid head meeskonnatööd, loodusteaduslikku lähenemist ning loogilist mõtlemist. Aega mõtlemiseks ja meisterdamiseks oli ühes töötoas 30 minutit ning lõpus toimus võistlus.
Ühes töötoas tuli matemaatilist mõtlemist kasutades leida nipp, kuidas loendada punkte, mida oli ühel plakatil tuhandeid. Täpse punktidearvu sai võistkond ORBIKUD koosseisus Ralf Kuusemets, Marcus Kindsigo, Liiset Abel, Eliise Pärna.
Teises töötoas oli ülesandeks ehitada võimalikult suurt vedelikuhulka kandev paat jälgides kindlaid reegleid. Suurimat veekogust (450 ml) suutis kanda võistkond MÕLO (Richard Eesmaa, Sofija Markova, Marten Verner Misnik, Kevin Kenk) laevuke.
Kolmandas töötoas pidi ehitama käsihaaratsi, millega saaks 70 cm kauguselt kummist vanniloomi ämbrisse tõsta. 10 vannilooma tõstis haaratsiga kõige kiiremini (25 sekundiga) ämbrisse võistkond PÄÄSUKE (Brandon Ootsing, Toomas Plakso, Joonas-Martin Saar, Tanel Plakso).
Neljandas töötoas oli etteantud vahenditega vaja ehitada võimalikult kõrge torn, mille otsas püsiks vahtplastkuulike. Kõrgeima torni - 136 cm - ehitas võistkond AARB koosseisus Anette Sidorov, Adrian Asik, Ralf Alla, Berta Tsirk.
Tore oli see, et võistkondade liikmed tegid omavahel koostööd ja pingutasid ühise eesmärgi nimel. Arutati, mis oleks võimalik parim lahendus ülesande täitmiseks ja milline plaan ei toimi. Põnevust lisasid võistlusmomendid iga töötoa lõpus.
Vaata teaduspäeva pildialbumit!
Teaduspäeva eestvedaja oli õpetaja Tiina Asi.
Töötubade juhendajad: Helje Jaarma, Anneli Tambets, Šeila Mündi, Mariina Kõrs, Ülle Noppel, Antti Leppik, Anžela Kuldmets, Tiina Asi.
Suur tänu töötubade ettevalmistuseks vajalike vahendite hankijatele õpetaja Kaido Kaasile ja majandusjuhataja Üllar Plangile.
Otsustasime korraldada stiilinädala, kuna uurimistöö tähtaeg oli lähenemas ja me ei tahtnud oma tööks teha midagi igavat. Otsisime ja mõtlesime teha midagi, millest saaks osa võtta terve kool ja peaaegu kohe tuli pähe stiilinädal. See oli hea valik, kuna seda on korraldatud meie koolis ka varasematel aastatel ja see on alati olnud lahe ja huvitav. Meie stiilinädala teemad valisime nii, et need oleks huvitavad tervele koolile ja et temaatiliselt riietumine ei oleks liiga pingeline. Meie rõõmuks võttis nädalast osa rohkem õpilasi kui me arvasime ning väga tore oli näha teemakohaselt riietunud õpilasi ja õpetajaid.
Krislin Sõlg
Stiilinädala korraldaja
Pildimeenutusi kolmapäevasest isadepäeva õhtust...
Pimedapoolne sompus novembrikuu on parim aeg, et kuulata huvitavaid lugusid õdusas miljöös...
Nii mööduski meil kolmapäeva hommik jutuvestja ENA METSa seltsis, kes rääkis põhikooli ja gümnaasiumi noortele lugusid elust enesest, et tuua läbi nende noorteni olulisi väärtusi ja neile elamis- ja
avastamisjulgust ellu kaasa anda.
SUUR AITÄH, ENA!
Tänusõnad kuuluvad ka lahkele Parksepa noortemaja perenaisele Monikale.
Teisipäeval jagas 9.-12. klassile meediatarkusi Eesti Rahvusringhäälingu Võrumaa korrespondent Mirjam Mõttus.
1. PÄEV
Päev algas magusalt - õpilasesinduse liikmed tervitasid kooli saabujaid fuajees ja pakkusid kogu kooliperele kommi.
Pärast 1. tundi algas QR-koodi jaht kooliteemalistele küsimustele, mis kestab kogu nädala.
Gümnaasiumiaste sai soovi korral tantsuvahetundi pidada ja päikselisel pärastlõunal lendlesid õhus maagilised seebimullid.
Aitäh kõigile, kes tänase päeva õnnestumisele kaasa aitasid!
2. PÄEV - TORDIPÄEV
Täna kaunistasid kõik klassid oma tordi, mille pärast üheskoos ära sõid.
Saali võlus õhupalliseks õpilasesindus.
3. PÄEV
Tulenevalt kooli lipuvärvidest olime täna valge-rohelised.
Vahetundidel sai tantsida ja esines koolibänd Kroks.
4. ja 5. PÄEV
Neljapäeval oli mängude päev- vahetunnid olid sisustatud mängimisega. Õpetaja Diana tunnis joonistati koolile sünnipäevakaarte.
Reedel tipnes kooli sünnipäevanädal õpilasesinduse kohvikuga ja aulas sai vaadata klippe Parksepa Parksepa Keskkooli elust läbi aegade.
Nii nagu ikka sünnipäevale kombeks, võib juhtuda ka üllatusi- meil sedamoodi läkski, külla saabusid vilistlased Marta, Gerda ja Nele.
Traditsiooniliselt toimus oktoobris, ettelugemise kuul, meie koolis 4. klassi ettelugemise võistlus. Sel aastal osalesid võistlusel kõik 4.a klassi õpilased. Loeti Eno Raua raamatut „Ninatark muna”. Selgitati välja klassi parimad lugejad: Kretel, Eliise Marii, Helina, Annaliisa, Liise-Loreen, Kätriin ning käidi lugemis- ja esinemisoskust harjutamas, ette lugemas, 2., 3. ja 4.b klassides.
11. oktoobril 2023 toimus Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnas 28. korda Võru maakonna koolide 4. klasside ettelugemise võistlus. Üleriigilise võistluse Võru maakonna voorus lugesid Võru maakonna üheksa kooli 4. klasside 25 parimat lugejat üksteisele ette tänavuse juubilari Eno Raua proosalugusid. Kõige populaarsem raamat oli „Kukest ja kurest, konnast ja karust”. Lugu „Kalkuni viha” loeti kahel korral ja lugu „Hiir, kass ja kõrvits” koguni kolmel korral.
Parksepa Keskkooli esindasid maakondlikul võistlusel väga tublilt kolm 4.a klassi õpilast, kes lugesid lugusid Eno Raua raamatust „Ninatark muna”. Eliise Marii Mikson luges lugu „Õnnetus ongi käes” ja pälvis selge häälega esineja eripreemia. Annaliisa Pisarenko luges loo „Hiirega kimpus” ja sai loo mõtte edastaja preemia. Liise-Loreen Kuusik loetud „Jõgi suitseb” pälvis näitlejapreemia.
Võru Keskraamatukogu lasteosakonna raamatukoguhoidjatest koosnev žürii andis tasavägises võistluses välja ühe esikoha, kaks teist ning kaks kolmandat kohta. Eripreemiad jagati välja viis, neist kolm pälvisid meie kooli 4.a klassi tublid ettelugejad.
Kiidan kõiki tublisid 4.a klassi lugejaid ja õpetaja Mailit, kes on oskuslikult oma klassi õpilased vahvate raamatuteni ja püsiva lugemisharjumuseni juhatanud!
Head ettelugemise kuu jätku!
Ruth Toots - raamatukogujuhataja
4. oktoobril toimus Eesti Maanteemuuseumis järjekorras VIII laste liikluskonverents, mis keskendus ohutule liiklemisele ja liikumisele ning kus lapsed said väärtuslikke teadmisi ja kogemusi liiklusohutusest.
Konverents algas huvitava ülevaatega liikluse ajaloost, võrreldes kunagist liiklemist hobuste ja autodega. Osalejad said ülevaate, kuidas liiklus on aja jooksul muutunud.
Politse- ja piirivalve ameti esindajad rääkisid lastele liikleja turvavarustusest ja selle õigest kasutamisest. Lapsed said ka ülevaate olulistest liiklusreeglitest ning rõhutati nende tähtsust meie igapäevaelus.
Ettekandes "Oled sa tont või inimene" tutvustati konverentsil osalejatele, millal, kuidas ja miks kasutada helkurit.
Tartu Ülikooli Muuseumi Hull Teadlane rõhutas, kuidas kõrvalised tegevused võivad hajutada juhi tähelepanu ja mõjutada reaktsioonikiirust liikluses.
Päeva teises pooles jagunesid õpilased töötubadesse, kus kinnistati teadmisi läbi praktiliste tegevuste.
Meie koolist osalesid konverentsil III klassi õpilased Loore Palm, Triin Tuul, Robin Niilo, Martin Mattis, Karl-Oskar Liiv, Robin Jõgeva-Flo, Õpetaja Liia Luik ja lapsevanem Tõnu Niilo.
Meie kooli kõige nooremad ELO liikmed (2. ja 3. klassi õpilased) alustasid uue hooaja tegevusi reedel, 22. septembril rabaretkega Valgesoos.
Nautisime kalendrisuve viimast päikeselist päeva teadmisi täiendades, matkates ja jõhvikaid korjates. Hästi õnnestus ka eesti keele ja matemaatika töölehtede täitmine.
Oli väga tore päev!
Ütlesime täna AITÄH meie tublidele õpilastele ja juhendajatele, saatjatele, kes osalesid suvisel noorte laulu- ja tantsupeol" Püha on maa".
Peol käis pea 100 noort, keda juhendasid muusikaõpetajad Endla ja Silja ning tantsuõpetajad Helle ja Airi. Suur tänu juhendajate toimekatele abilistele: Annelid, Leiu, Ene, Maili, Tiina, Heidi, Kaidur, Kaire ja Sveta.
Järgmine pidu toimub juba kahe aasta pärast, 2025!
29. augustil 2023 osales õpetajate töörühm haridusasutuste arendusprogrammi teisel seminaril Tartus. Päev oli väga tegus - täis huvitavaid arutelusid ja rühmatöid. Osalejad said võimaluse jagada oma kogemusi ja planeerida järgmiseid samme ning kuulata teiste programmis osalevate koolimeeskondade mõtteid.
28. augustil 2023 osalesid Parksepa Keskkooli õpetajad koolitusel "Märkamisest toe rakendamiseni: kuidas täita õpilase individuaalse arengu jälgimise kaarti?"
Koolitajad olid Kristi Jakobson ja Kristina Kutsar.
Täname ERILO koolitused!