NUPUTA piirkondlik voor

30.11.2023 toimus piirkondlik NUPUTA võistlus. Matemaatikaalaseid teadmisi panid proovile 5.-6. klasside neljaliikmelised võistkonnad (kokku 22) ja 7. klasside kolmeliikmelised võistkonnad (kokku 12).   


Meie kooli 5.-6. klassi võistkonda kuulusid Tuuli Jõgeva, Karmen Käär, Liis Kärbla ja Kaspar Jaaska ning 7. klassi võistkonda kuulusid Roland Käär, Kerdo Murde ja Laura Potter.

Meie kooli mõlemad võistkonnad saavutasid väga tubli III koha.


Õpilasi juhendasid õpetajad Ülle Noppel ja Anneli Tambets

8. klassi KIK-i õppeprogramm Räpina Aianduskoolis

8. klassi õpilased võtsid 5. detsembril 2023 suuna Räpina Aianduskooli, kus osalesid KIK-i õppeprogrammist "Mikromatk õite ja viljade maailma". See haarav väljasõit oli tihedalt seotud bioloogia teemaga "Õis ja vili". Praktiline tegevus on alati parim viis teemade mõistmiseks ning õpilastel avanes suurepärane võimalus uurida binokulaari abil mitmesuguseid õisi, süveneda õite struktuuri ning laiendada oma teadmisi taimede paljunemisest.

Viljade ja seemnete töölehe täitmisel toetasid õpilasi lauad, kus oli esindatud erinevad viljad, seemned ja taimede pildid. Õpilaste ülesandeks oli määratleda erinevaid viljatüüpe: mari, kaun, õunvili, kupar, kõdrake, seemnis, teris, kukkurvili, pähklike, pähkel ja luuvili. Lisaks oli võimalus puhastada mõningaid vilju, et sealt seemneid kätte saada. Õppeprogrammi lõpus anti igale osalejale kaasa üks vili, mida kohe nautida - mõnus kodumaine õun.

Lisaks said õpilased boonusena võimaluse tutvuda koolimaja ja õppekasvuhoonega, kus avanes võimalus külastada lillekasvatusruumi, maastikuehituse halli ja muid ruume. Samuti anti ülevaade erialadest, mida aianduskoolis õppida saab – aednik, florist, keskkonnaspetsialist, maastikuehitaja ja tekstiilikäsitööline. 

Räpina Aianduskooli külastus oli haarav ja hariv, avardades õpilaste arusaama taimede bioloogiast. 

Õppekäiku toetas Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK).

JÕULUAEG KOOLIS ON ALANUD❄️❄️❄️

🎅Täna hommikusel traditsioonilisel advendihommikul tantsisid sisehoovis päkapikud, süütasime küünlad, mille õpilasesindus klassidele koos heade soovidega üle andis ja sõime piparkooki. Jõuluvalgus klassides loob hubast meeleolu kogu detsembrikuu vältel.

Täna saab alguse ka klasside kaunistamise nädal...

Ilusat jõuluootust kogu kooliperele!

HARIDUSFESTIL

Reedel, 24. novembril 2023 Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses toimunud Võrumaa HaridusFestil tutvustasime Parksepa Keskkooli meie tulevastele gümnasistidele.

Meeskonda kuulusid Brent Piigli, Alina Nagibina, Claudia Mokrik, õpetaja Andres Breidaks, huvijuht Airi Pütsep ja direktor Aigi Sikkal.

Fotod Airi Pütsep ja Marta Kaiv

Projekt "Peakokad koolis“

Parksepa Keskkooli 8. klassi õpilased osalesid 22. novembril 2023 projektis "Peakokad koolis". Projekt on Eesti Peakokkade Ühenduse ja Maaeluministeeriumi koostöös sündinud projekt, mille käigus Eesti peakokad külastavad põhikoole kõikjal Eestis.

Peakokad viivad läbi kokandustunde 6.–9. klassi õpilastele ja kokkavad koos lastega ning tutvustavad toiduvalmistamise põhitõdesid. Projekti eesmärk on koolitada noori inimesi selleks, et kokkamine oleks lihtne, maitsev ja hea.

Õpilased vaatasid enne toiduvalmistamist projekti käigus valminud lühifilmi “Eesti toidu lugu 19. sajandist kuni tänapäevani” ja videoklippi "Toiduohutuse viis võtit" ehk “Köögis ohutult ja teadlikult”.

Meie kooli õpilaste kokkamist juhendas Tallinna Teeninduskooli peakokk Veronika Eesmann. Koos õpilastega valmis kõrvitsapüreesupp, kerge kana-värskekapsahautis ja kummelimaitseline panna cotta marjadega. 

Fotod Mariina Kõrs 

VÕRU VALLA SÄDEINIMESED

AASTA EDUKAS ESINEJA 2023

Eilsel rõõmsal reedel, 24. novembril 2023 tunnustas Võru vald oma sädeinimesi.

Parksepa Keskkool võib uhke olla, et AASTA EDUKA ESINEJA tiitel tuli meie kooli noorteansamblile KROKS!

Rõõmustame koos Laura, Braiani, Oti ja Rasmusega - see tähendab Kroksiga ja õpetaja ENDLA KERSMANIGA, kes on noorte juhendaja!

SIIRAS ja SUUR TÄNU märkajatele!

Kohtume Kroksiga laval!

PALJU- PALJU ÕNNE!!!

📷 Airi Pütsep

KADRISANDID

Reedel, 24. novembril 2023 liikusid koolimajas ringi kadrisandid, kes laulsid, tantsisid, küsisid mõistatusi, uurisid lugemisoskust. Nagu korralikule sandile kombeks, sooviti karja- ja viljaõnne ning peretütrele rikkaid kosilasi. Kui kadrisandike vihjas oma jutuga, et soovib karaskit, vorsti- või lihatükikest, siis andideks saadi juur- ja puuvilju, kommi ning küpsiseid.

Kõik 1. klassi kadrisandid olid rõõmsad saadud andide üle.

Lisaks Parksepa koolile käisid sandid ka Parksepa lasteaias.

SUUR TÄNU kadriema Enele, kes väikesed kadrikesed rea peale sättis!

📷 Raina Karu

Jäätmetekke vähendamise nädal

20.26. novembril 2023 toimub üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal, mille raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ja ressursse mõistlikult kasutama. Tänavu on teemaks "pakend". Sellega seoses said 4. 7. klassi õpilased 20. novembril osaleda Keskkonnaameti aktiivõppeprogrammis "Jäätmed ringlusesse!", mida juhtis Keskkonnaameti keskkonnateadlikkuse spetsialist Helen Kivisild. Töötoas tutvustati õpilastele ringmajanduse põhimõtet ja rõhutati, et prügilasse ladestamine tähendab materjali raiskamist ning see pole soovitatav viis prügiga ümber käimiseks. Lisaks räägiti jäätmete põletamisest, materjalide ringlusse võtust, jäätmete liigiti kogumisest ja sellest, et kõige keskkonnasõbralikum on muuta tarbimiskäitumist ning vähendada jäätmeid. Õpilased tegutsesid ka ise - laual oli suur kast prügiga, mille nad pidid sorteerima seitsmesse konteinerisse. Kui midagi läks valesti, siis arutleti selle üle koos. Lapsed nägid ka humoorikas võtmes koostatud õppevideoid, mis kujutasid plastpudeli teekonda spordiriiete valmistamiseni ja plekkpurgi teekonda autotööstusesse. 

Sel nädalal on koolimaja seintel ka plakatid ringmajanduse ja prügi sorteerimise kohta ning QR-koodid, mis juhatavad prügi sorteerimise mängudeni.

Parksepa Keskkooli TEADUSPÄEV 7.9. klassi õpilastele 

Novembrikuus tähistatakse ülemaailmset teaduspäeva ja sellega seoses toimus

14. novembril 2023 Parksepa Keskkoolis põhikooli kolmandale kooliastmele teistmoodi koolipäev kui muidu.


Moodustati 12 neljaliikmelist segavõistkonda ja läbi tuli teha nelja töötoa ülesanded, mis nõudsid head meeskonnatööd, loodusteaduslikku lähenemist ning loogilist mõtlemist. Aega mõtlemiseks ja meisterdamiseks oli ühes töötoas 30 minutit ning lõpus toimus võistlus.


Ühes töötoas tuli matemaatilist mõtlemist kasutades leida nipp, kuidas loendada punkte, mida oli ühel plakatil tuhandeid. Täpse punktidearvu sai võistkond ORBIKUD koosseisus Ralf Kuusemets, Marcus Kindsigo, Liiset Abel, Eliise Pärna.


Teises töötoas oli ülesandeks ehitada võimalikult suurt vedelikuhulka kandev paat jälgides kindlaid reegleid. Suurimat veekogust (450 ml) suutis kanda võistkond MÕLO (Richard Eesmaa, Sofija Markova, Marten Verner Misnik, Kevin Kenk) laevuke.


Kolmandas töötoas pidi ehitama käsihaaratsi, millega saaks 70 cm kauguselt kummist vanniloomi ämbrisse tõsta. 10 vannilooma tõstis haaratsiga kõige kiiremini (25 sekundiga) ämbrisse võistkond PÄÄSUKE (Brandon Ootsing, Toomas Plakso, Joonas-Martin Saar, Tanel Plakso).


Neljandas töötoas oli etteantud vahenditega vaja ehitada võimalikult kõrge torn, mille otsas püsiks vahtplastkuulike. Kõrgeima torni - 136 cm - ehitas võistkond AARB koosseisus Anette Sidorov, Adrian Asik, Ralf Alla, Berta Tsirk. 


Tore oli see, et võistkondade liikmed tegid omavahel koostööd ja pingutasid ühise eesmärgi nimel. Arutati, mis oleks võimalik parim lahendus ülesande täitmiseks ja milline plaan ei toimi. Põnevust lisasid võistlusmomendid iga töötoa lõpus.


Vaata teaduspäeva pildialbumit!


Teaduspäeva eestvedaja oli õpetaja Tiina Asi.


Töötubade juhendajad: Helje Jaarma, Anneli Tambets, Šeila Mündi, Mariina Kõrs, Ülle Noppel, Antti Leppik, Anžela Kuldmets, Tiina Asi.


Suur tänu töötubade ettevalmistuseks vajalike vahendite hankijatele õpetaja Kaido Kaasile ja majandusjuhataja Üllar Plangile.

STIILINÄDAL

Otsustasime korraldada stiilinädala, kuna uurimistöö tähtaeg oli lähenemas ja me ei tahtnud oma tööks teha midagi igavat. Otsisime ja mõtlesime teha midagi, millest saaks osa võtta terve kool ja peaaegu kohe tuli pähe stiilinädal. See oli hea valik, kuna seda on korraldatud meie koolis ka varasematel aastatel ja see on alati olnud lahe ja huvitav. Meie stiilinädala teemad valisime nii, et need oleks huvitavad tervele koolile ja et temaatiliselt riietumine ei oleks liiga pingeline. Meie rõõmuks võttis nädalast osa rohkem õpilasi kui me arvasime ning väga tore oli näha teemakohaselt riietunud õpilasi ja õpetajaid.

Krislin Sõlg
Stiilinädala korraldaja

ISADEPÄEVA ÕHTU

Pildimeenutusi kolmapäevasest isadepäeva õhtust...

JUTUVESTMISE HOMMIK PARKSEPA NOORTEMAJAS


Pimedapoolne sompus novembrikuu on parim aeg, et kuulata huvitavaid lugusid õdusas miljöös...

Nii mööduski meil kolmapäeva hommik  jutuvestja ENA METSa seltsis, kes rääkis põhikooli ja gümnaasiumi noortele lugusid elust enesest, et tuua läbi nende noorteni olulisi väärtusi  ja neile elamis- ja 

avastamisjulgust ellu kaasa anda.


SUUR AITÄH, ENA!

Tänusõnad kuuluvad ka lahkele Parksepa noortemaja perenaisele Monikale.

ERR-i meediapädevuse projekt "Meediataip"

Teisipäeval jagas 9.-12. klassile meediatarkusi Eesti Rahvusringhäälingu Võrumaa korrespondent Mirjam Mõttus.

PARKSEPA KESKKOOL 148 - KOOLI SÜNNIPÄEV

1. PÄEV

Päev algas magusalt - õpilasesinduse liikmed tervitasid kooli saabujaid fuajees ja pakkusid kogu kooliperele kommi.

Pärast 1. tundi algas QR-koodi jaht kooliteemalistele küsimustele, mis kestab kogu nädala.

Gümnaasiumiaste sai soovi korral tantsuvahetundi pidada ja päikselisel pärastlõunal lendlesid õhus maagilised seebimullid.

Aitäh kõigile, kes tänase päeva õnnestumisele kaasa aitasid!

2. PÄEV - TORDIPÄEV

Täna kaunistasid kõik klassid oma tordi, mille pärast üheskoos ära sõid.

Saali võlus õhupalliseks õpilasesindus.

3. PÄEV

Tulenevalt kooli lipuvärvidest olime täna valge-rohelised.

Vahetundidel sai tantsida ja esines koolibänd Kroks.

4. ja 5. PÄEV

Neljapäeval oli mängude päev- vahetunnid olid sisustatud mängimisega. Õpetaja Diana tunnis joonistati koolile sünnipäevakaarte.

Reedel tipnes kooli sünnipäevanädal õpilasesinduse kohvikuga ja aulas sai vaadata klippe Parksepa Parksepa Keskkooli elust läbi aegade.

Nii nagu ikka sünnipäevale kombeks, võib juhtuda ka üllatusi- meil sedamoodi läkski, külla saabusid vilistlased Marta, Gerda ja Nele.

4. klasside ettelugemise võistlus

Traditsiooniliselt toimus oktoobris, ettelugemise kuul, meie koolis 4. klassi ettelugemise võistlus. Sel aastal osalesid võistlusel kõik 4.a klassi õpilased. Loeti Eno Raua raamatut „Ninatark muna”. Selgitati välja klassi parimad lugejad: Kretel, Eliise Marii, Helina, Annaliisa, Liise-Loreen, Kätriin ning käidi lugemis- ja esinemisoskust harjutamas, ette lugemas,  2., 3. ja 4.b klassides.

11. oktoobril 2023 toimus Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnas 28. korda Võru maakonna koolide 4. klasside ettelugemise võistlus. Üleriigilise võistluse Võru maakonna voorus lugesid  Võru maakonna üheksa kooli 4. klasside 25 parimat lugejat üksteisele ette tänavuse juubilari Eno Raua proosalugusid. Kõige populaarsem raamat oli „Kukest ja kurest, konnast ja karust”. Lugu „Kalkuni viha” loeti kahel korral ja lugu „Hiir, kass ja kõrvits” koguni kolmel korral. 

Parksepa Keskkooli esindasid maakondlikul võistlusel väga tublilt kolm 4.a klassi õpilast, kes lugesid lugusid Eno Raua raamatust „Ninatark muna”. Eliise Marii Mikson luges lugu „Õnnetus ongi käes” ja pälvis selge häälega esineja eripreemia. Annaliisa Pisarenko luges loo „Hiirega kimpus” ja sai loo mõtte edastaja preemia.  Liise-Loreen Kuusik loetud „Jõgi suitseb” pälvis  näitlejapreemia.

Võru Keskraamatukogu lasteosakonna raamatukoguhoidjatest koosnev žürii andis tasavägises võistluses välja ühe esikoha, kaks teist ning kaks kolmandat kohta. Eripreemiad jagati välja viis, neist kolm pälvisid meie kooli 4.a klassi tublid ettelugejad.  

Kiidan kõiki tublisid 4.a klassi lugejaid ja õpetaja Mailit, kes on oskuslikult oma klassi õpilased vahvate raamatuteni ja püsiva lugemisharjumuseni juhatanud!

Head ettelugemise kuu jätku!

Ruth Toots - raamatukogujuhataja

VIII laste liikluskonverents "Liikle ja liigu ohutult" õpetas lastele liiklusohutust.

4. oktoobril toimus Eesti Maanteemuuseumis järjekorras VIII laste liikluskonverents, mis  keskendus ohutule liiklemisele ja liikumisele ning kus lapsed said väärtuslikke teadmisi ja kogemusi liiklusohutusest. 

Konverents algas huvitava ülevaatega liikluse ajaloost, võrreldes kunagist liiklemist hobuste ja autodega. Osalejad said ülevaate, kuidas liiklus on aja jooksul muutunud.

Politse- ja piirivalve ameti esindajad rääkisid lastele liikleja turvavarustusest ja selle õigest kasutamisest. Lapsed said ka ülevaate olulistest liiklusreeglitest ning rõhutati nende tähtsust meie igapäevaelus.

Ettekandes "Oled sa tont või inimene" tutvustati konverentsil osalejatele, millal, kuidas ja miks kasutada helkurit.

Tartu Ülikooli Muuseumi Hull Teadlane rõhutas, kuidas kõrvalised tegevused võivad hajutada juhi tähelepanu ja mõjutada reaktsioonikiirust liikluses.

Päeva teises pooles jagunesid õpilased töötubadesse, kus kinnistati teadmisi läbi praktiliste tegevuste.

Meie koolist osalesid konverentsil III klassi õpilased Loore Palm, Triin Tuul, Robin Niilo, Martin Mattis, Karl-Oskar Liiv, Robin Jõgeva-Flo, Õpetaja Liia Luik ja lapsevanem Tõnu Niilo.

ELO õppe- ja motivatsioonipäev

Meie kooli kõige nooremad ELO liikmed (2. ja 3. klassi õpilased) alustasid uue hooaja tegevusi reedel, 22. septembril rabaretkega Valgesoos. 

Nautisime kalendrisuve viimast päikeselist päeva teadmisi täiendades, matkates ja jõhvikaid korjates. Hästi õnnestus ka eesti keele ja matemaatika töölehtede täitmine.

Oli väga tore päev!

Laulu- ja tantsupeo tänusündmus

Ütlesime täna AITÄH meie tublidele õpilastele ja juhendajatele, saatjatele, kes osalesid suvisel noorte laulu- ja tantsupeol" Püha on maa".

Peol käis pea 100 noort, keda juhendasid muusikaõpetajad Endla ja Silja ning tantsuõpetajad Helle ja Airi. Suur tänu juhendajate toimekatele abilistele: Annelid, Leiu, Ene, Maili, Tiina, Heidi, Kaidur, Kaire ja Sveta.

Järgmine pidu toimub juba kahe aasta pärast, 2025!

 

Haridusasutuste arendusprogramm

29. augustil 2023 osales õpetajate töörühm haridusasutuste arendusprogrammi teisel seminaril Tartus. Päev oli väga tegus - täis huvitavaid arutelusid ja rühmatöid. Osalejad said võimaluse jagada oma kogemusi ja planeerida järgmiseid samme ning kuulata teiste programmis osalevate koolimeeskondade mõtteid.Õpetajad õpivad

28. augustil 2023 osalesid Parksepa Keskkooli õpetajad koolitusel "Märkamisest toe rakendamiseni: kuidas täita õpilase individuaalse arengu jälgimise kaarti?" 


Koolitajad olid Kristi Jakobson ja Kristina Kutsar.

Täname ERILO koolitused!